reklama Tipy na víkend
e-region.cz - regionální internetový magazín pro volný čas

Zámek Jezeří a Vlčí jáma na známkách

publikováno: 15.6.2021, kategorie: Zajímavosti, autor: Kateřina Táborská

Sdílet: facebook twitter google+

Dvě nové známky v edici Krásy naší vlasti vydala minulý týden Česká pošta. Jedna představuje zámek Jezeří na Litvínovsku a druhá připomíná druhé výročí vstupu Krušných hor do seznamu světového dědictví UNESCO. Známky i příležitostná razítka budou k dostání v červenci na zámku Jezeří v Horním Jiřetíně.

"Kvůli opatřením proti covid-19 bude letos představení známek omezeno pouze na příležitostnou poštovní přepážku České pošty na zámku Jezeří od 6. do 9. července. Slavnostní inaugurace známek proběhne až v roce 2022," informoval Petr Fišer z Českojiřetínského spolku, který dal podnět ke vzniku známek. Nestalo se tak poprvé. Spolek už inicioval vydání známek s vyobrazením Flájí, moldavské dráhy či mosteckého kostela.

Na první známce aršíku je zámek Jezeří na úpatí Krušných na druhé skalnatá rokle Vlčí jáma nedaleko Horní Blatné, která vznikla při těžbě cínu. "Výtvarnou podobu emitované ceniny uzavírá pohled na hornický region Krušnohoří s dobovou ilustrací středověké hornické činnosti. Autorem výtvarného návrhu emise je Adolf Absolon, Martin Srb je pak autorem rozkresby horní známky a rytiny obálky prvního dne vydání," informovala Česká pošta. Nominální hodnota známek je 26 a 27 Kč. "Poštovní známky budou po celý rok sloužit k propagaci třetího roku Krušnohoří na Seznamu světového dědictví, který chtějí společně připomínat Krušnohorské noviny, Montanregion Krušné hory – Erzgebirge a Euroregion Krušnohoří," dodal Petr Fišer.

Od 6. do 9. července bude na zámku Jezeří otevřena příležitostná poštovní přepážka. Bude zde možné kromě známek získat příležitostné poštovní razítko pošty Horní Jiřetín, autorské pamětní listy a obálky prvního dne vydání. V den státního svátku 6. července bude otevřeno od 10,00 do 17,00 hodin, další dny od 12,00 hodin.