e-region.cz - regionální internetový magazín pro volný čas

Tip na výlet na Šumburk: I zřícenina se musí občas opravit

publikováno: 15.6.2020, kategorie: Památky, autor: Kateřina Táborská

Sdílet: facebook twitter google+

Může se zdát, že zříceniny hradů se prostě nechávají svému osudu zřícení. Mají-li se ale stát lákadlem pro návštěvníky, po pár staletích se jim opravy nevyhnou. Hrad Šumburk nad Kláštercem nad Ohří se tak vyplatí občas navštívit a zkontrolovat, jak jdou práce městu od ruky.

U zříceniny samozřejmě nejde o opravu v klasickém slova smyslu, ale spíš konzervaci stávajícího stavu tak, aby nakonec nesplynula s přírodou. Díky tomu se krásný výlet na kopec nad lázeňským městem nabídne i dalším generacím. „Záchranné práce zříceniny hradu začaly již v roce 2017 zakonzervováním torza západní hradby, což zabránilo jejímu dalšímu ničení a případnému zřícení,“ vysvětluje Martina Cajthamlová z kláštereckého infocentra. „Druhá etapa opravy hradu zahrnula zajištění havarijních míst nádvorní stěny jižní budovy. Během třetí etapy město konzervovalo torza čelní hradby vedle vstupu do hradu, kde došlo ke zpevnění zdiva.“ Hrad ještě letos čeká zajištění havarijních míst obvodové hradby a paláce.

Hrad ŠumburkAby nezůstal turista neinformován, je v okolí hradu instalováno několik informačních tabulí. Poslední, přímo u přístupové lávky k hradu, byla zabudována letos. Návštěvníky zasvětí do historie hradu i zdejších legend. Díky názorným kresbám si můžete představit, jak hrad vypadal v době svého vzniku v 15. století. „Před vámi ze zdí zřícenin vyroste předsunutá čtvercová věž vstupní brány, odhalíte nový palác s kaplí, který byl vystavěn, když přestal hrad vyhovovat tehdejším nárokům na bydlení, a také další stavení, po kterém se dochoval propadlý sklep se schodištěm z hradního nádvoří. Představit si můžete i kruhovou nárožní věž a možná i padací most u poslední brány, který byl chráněný baštami,“ popisuje Martina Cajthamlová.

Ovšem nejen historie, ale také nádherný výhled na Doupovské a Krušné hory a celé Klášterecko, čeká návštěvníky na vrcholu. Před časem byl totiž vrchol kopce, kdysi zvaného Klášterecká hora, odlesněn, a tak je zřícenina Šumburku vidět už od hlavní silnice na Karlovy Vary.

A kudy ke hradu? Přímo od kláštereckých lázní Evženie vede na hrad podél řeky Ohře červená turistická značka (dále pak na hrad po žluté), trasa měří 5 km. Kratší cesta, vhodná pro menší či unavenější návštěvníky, pak začíná u křižovatky hlavní trasy Klášterec – Karlovy Vary a odbočky na Kláštereckou Jeseň. Odtud se po polní cestě dostanete ke zřícenině starého poplužního dvora Šumburk a odtud dále až na žlutou značku na hrad. Tato trasa měří asi 1,5 km.

Foto: Město Klášterec nad Ohří.