e-region.cz - regionální internetový magazín pro volný čas

Tipy na víkend 17. až 19. května

publikováno: 15.5.2019, kategorie: Tipy na víkend, autor: Kateřina Táborská

Sdílet: facebook twitter google+

Z více než dvou desítek akcí můžete vybírat tento víkend v našich tipech. Víkend to bude hodně pestrý. Zámecké slavnosti chystají ve Valči, Novém Hradě a Korozlukách, sezónu zahájí na Klínech nebo Miladě, probudí vinice v Březně, k tomu muzejní noci, slavnosti stepí, výlet po pevnostech, závody sporťáků...

Krupský puchýř
Dům dětí a mládeže Cvrček v Krupce pořádá turistický pochod Krupský puchýř. V sobotu 18. května si můžete dát výšlap z Krupky na Komáří Vížku. Start je mezi 9,30 a 10,30 v DDM (Kollárova 596), cíl je ve tři hodiny odpoledne u rozcestníku na Komáří Vížce.

Setkání u Přemysla Oráče
Krajská agrární komora pořádá v sobotu 18. května tradiční setkání u památníku Přemysla Oráče, podle legendy zakladatele přemyslovského českého státu. Akce ve Stadicích na Ústecku se koná od 9,00 hodin. Bohatý kulturní program pro zemědělce i nezemědělce doplní stánkový prodeje regionálních produktů, ochutnávky regionálních potravin, degustace vín. Program končí ve 12,00 hodin.

Slavnost květů
V areálu zámku Valeč u Doupovských hor se v sobotu 18. května koná slavnost květů. V 9,00 hodin vychází od infocentra botanická exkurze. V prodeji budou květiny a sazenice, součástí jarmark a pouťové atrakce. V Zámeckém kostele se od 10,00 hodin koná bohoslužba a od 15,00 hodin koncert. V zámeckém areálu bude kulturní program probíhat od 12,30 hodin, zahrnuje vše – od vystoupení dětí přes dechovku po Michala Davida. Děti potěší také divadelní představení a tvořivé dílny.

Polívková soutěž
V Chudeříně v Litvínově se koná sedmý ročník Polívkové olympiády. Ochutnávat soutěžní výtvory bude možné 18. května od 14,00 hodin v chudeřínském parku.

Středověké městečko
V Meziboří u sjezdovky vyroste v sobotu 18. května středověké městečko. Jeho návštěvníky čekají středověké stylové soutěže, jízda na ponících, středověké dobroty, ukázky mučících praktik, historický šerm, turnaj. Začátek v 15,00 hodin. Součástí programu je od 16,00 hodin sportovně-humanitární akce Běh naděje.

Probouzení vinic
Vinaři z Března u Chomutova a okolí zvou na probouzení vinic a zahájení turistické sezóny. Druhý ročník této akce se koná v sobotu 18. května ve Stranné pod Nechranickou přehradou. Po celý den budete moci přímo ve vinicích tří vinařů ochutnat jejich vína, bude i něco k snědku a nealko pro děti. Vstupné je 50 Kč a zahrnuje též skleničku s jedinečným designem, šňůrkou na krk a informačním letáčkem o zdejší historii a současnosti. Na návsi v kostele zahraje a zazpívá kapela Zlej sen a Silentium 24 a proběhne i malá vernisáž. 

Doba železná
Festival muzejních nocí, který se koná v pátek v lounském muzeum, pokračuje v sobotu 18. května v archeoskanzenu v Březně u Loun. Tentokrát má podtitul Metalurgia a tedy se podíváte do doby železné. Dozvíte se, jak se z kamene získá železo, jaké suroviny a jak naši předkové zpracovávali? Připravena bude experimentální tavba železné rudy v replice pravěké pece, výroba kovových šperků a šípů, lukostřelba, rozdělávání ohně ocílkami, tvořivý program pro nejmenší s klubem Kořínek. Vstupné dobrovolné, program probíhá od 15,00 do 22,00 hodin.

Přehlídka trofejí
Chovatelskou přehlídku trofejí pořádá Okresní myslivecký spolek Most v budově mosteckého muzea. Ke zhlédnutí budou trofeje zvěře srnčí, jelení a mufloní, která byla odlovena v honitbách okresu Most v uplynulém roce. Přehlídka je přístupná veřejnosti v sobotu 18. května od 12,00 do 18,00 hodin a v neděli 19. května od 10,00 do 17,00 hodin v budově.

Benefiční večer
Benefiční představení pořádají herci Docela velkého divadla v Litvínově v pátek 17. května od 19,00 hodin v divadelním baru. Uvidíte a uslyšíte ukázky a písně z představení v podání herců a písničky z 60. až 80. let zazpívá Iva Boušová. Všichni bez nároku na honorář. Výtěžek večera bude předán jako příspěvek na invalidní vozík pro školáka Radka Ádama ze ZŠS a PrŠ Litvínov. Ti, kteří chtějí přispět, ale nemohou přijít do divadla, mohou si zakoupit dárkovou vstupenku elektronicky na divadelním webu.

Sezóna na Miladě
Jezero Milada na Ústecku zahájí svou návštěvnickou sezónu s vílou Miladou v sobotu 18. května. Odemknout jezero pomohou slavnostním předáním klíče otužilci. Malí i velcí návštěvníci mohou k oslavě narozenin přispět výrobou dortu z malovaných kamínků a květin z barevného papíru. Koná se také soutěž Milada Burger, závod na kolečkových saních, ukázky záchranářů a jezdit bude vláček. Podrobnosti v Magazínu.

Sezóna ve Strupčicích
Zahájení letní sezóny ve sportovním areálu mají na programu v sobotu 18. května také Strupčice na Chomutovsku. Program začíná v 18,30 hodin a moderují ho Jirka Formánek a Jakub Kohák. Sezónu odemkne ve 20,15 hodin člen kapely Kabát Tomáš Krulich a poté zahraje Kabát Band CV. Soutěžit se bude o vstupenku do bazénu, večer zakončí ohňostroj a Praque Queen tribute s diskotékou. Vstupné 150 Kč, děti zdarma.

Sezóna na bobovce
A další zahájení sezóny plánuje areál Klíny v Krrušných horách. Konkrétně se rozjede lanovka a bobová dráha. V provozu bude od soboty 18. května od 11,00 hodin. V květnu vždy o víkendech, od června pak od středy do neděle.

Kovářská šlápota
V Krušných horách se v sobotu 18. května koná turistická akce Jarní šlápota. Připraveny jsou trasy pro pěší i cyklisty. Start je mezi 8,30 a 10,00 hodin na vlakovém nádraží v Kovářské a Měděnci. Pěší mohou vyrazit na trasy 6, 7 a 15 km, cyklotrasa vede z Kovářské a měří 28 km. Z Chomutova pojede ten den Vláček Šlápoťáček, odjezud je v 7,52 hodin, z Kovářské zpět jede v 18,48 hodin. Vstupné dobrovolné, v cíli opékání buřtů.

Jarní SlunoHrad
V sobotu 18. května zaplní nádvoří Horního Hradu u Stráže nad Ohří hudba. V 11,00 hodin startuje multižánrový hudební festival Jarní SlunoHrad. Čekají vás dvě hradní scény a spousta hudebníků, v čele s brněnským legendárním uskupením Insania a megalomanskou progresivní partičkou Vložte Kočku. Vstupné je 250 Kč, děti do 150 cm zdarma. Hrát se bude až do půlnoci.

Muzejní noc
V pátek večer se v rámci festivalu muzejních nocí otevírají některá muzea. O programu v Lounech, zaměřené na Louny historické, se dočtete zde. Muzejní noc chystají také v Žatci, a to od 17,00 do 22,00 hodin. V hlavní budově se otevře výstava Když v Žatci hráli Ackermanna aneb Tradice Jana ze Žatce a prohlédnout si můžete i další expozici Neuvěřitelný svět prvních zemědělců s muzejními dílničkami. Na zahradě muzea můžete od 18,00 hodin vidět pohádku pro děti a od 19,00 hodin interaktivní detektivní hru, od 20,00 hodin Talk show s Jitkou Asterovou a Hanou Čížkovou a na závěr ohňovou show. Otevřena bude také Křížova vila a Stará papírna. Žatecké divadlo nabídne od 20,00 do 22,00 hodin prohlídky výstavy 170 let žateckého divadla v režii spolku A dál? 

Muzejní den
K oslavě mezinárodního dne muzeí se v sobotu 18. května připojí také Oblastní muzeum v Chomutově, které nabídne tento den vstup do všech svých expozic v hlavní budově i na radnici zdarma. Otevřeno od 9,00 do 17,00 hodin.

Kára Cup
V Blšanech na Lounsku se v sobotu 18. května koná netradiční akce, která chce spojit zdravé i nemocné, tedy ty s kárami i na vozíčcích. Půjde o závody podomácku vyrobených kár, bez motorů. Technická přejímka „vozů“ začíná v 10,00 hodin, závody v poledne. Nakonec bude afterparty. Závodit se bude na panelové cestě pod Blšanským vrchem (ulice 5. května od Loun).

Novohradská pouť
O víkendu se v Jimlíně koná pouť. Program bude probíhat po oba dny v sobotu 18. a neděli 19. května na zámku Nový Hrad a v okolí, vždy od 10,00 do 17,00 hodin. Letos  připomene osobu majitele novohradského panství hraběte Gustava Adolfa z Varrensbachu, který by letos oslavil své 390. narozeniny. V nedělním slavnostním kostýmovaném průvodu přijede opět na své panství. V programu se můžete těšit na historický šerm, kejklíře, kata, středověkou hudbu, divadlo a soutěže pro děti.

Slavnosti stepí
Osmý ročník přírodně-kulturní akce se koná v Rané u Loun v sobotu 18. května od 10,00 do 17,00 hodin. Uvidíte ukázky odchytu ptáků, zpracování vlny, vyzkoušíte si poznávání rostlin a minerálů, nebo pozorování syslů. Připravené budou tři exkurze za účasti botanika a zoologa do Českého středohoří. Součástí programu je soutěž ovčáckých psů, výstava ovcí a ukázky ovládání stáda, také dětské atrakce, hudba a stánky. Zajištěna je kyvadlová doprava z Loun, Dobroměřic a Lenešic, autobus z Loun vyjíždí v 9, 10, 11 a 14:10 hodin.

Otevřené vinařství
Další příležitost ochutnat vína kromě Března u Chomutova budete mít také v Chrámcích u Mostu. Zdejší vinařství pořádá den otevřených dveří v sobotu 18. května od 8,00 do 18,00 hodin. Těšit se můžete na prohlídku vinařství s průvodcem, exkurze na vinici, občerstvení, jízdy na koni, opékání buřtů, plnění úkolů pro děti.  Parkování a vstup zdarma. 

Živá zahrada na zámku
V neděli 19. května ožije zámek Korozluky u Mostu tradičním festivalem pro děti Živá zahrada. Pohádková neděle bude plná loutkového divadla, tvoření a zábavy pro děti, čekají je výtvarné dílny, výstava dětských prací či historické pouťové atrakce. Zahrada je otevřena od 10,00 do 17,00 hodin, vstupné děti 60 Kč, dospělí 80 Kč.

Supersporťáky na autodromu
O víkendu 17. až 19. května se na autodromu v Mostě jedou závody ADAC GT Master. Podruhé se v Mostě v mezinárodním seriálu závodů upravených supersportů kategorie GT3 představí krásné a dravé vozy, například Audi R8 LMS, BMW M6 GT3, Corvette C7 GT3-R, Lamborghini Huracán GT3, Mercedes AMG GT3, Ferrari 488 GT3, Aston Martin Vantage GT3 nebo Porsche 911 GT3 R.  Pátek je vyhrazen tréninkům a kvalifikacím, přičemž sobotní a nedělní program je téměř identický. V sobotu odjede ADAC GT Masters a všechny doprovodné série první závodní jízdu, v neděli druhou závodní jízdu. Jednodenní vstupné pro dospělé na místě je 875 Kč, víkendový 1 125 Kč, děti do 12 let zdarma, vstupenka platí na tribunu, divácký svah i do depa závodních strojů. 

Po pevnostech na Kočičáku
Muzeum československého opevnění Na Kočičáku u Chomutova pořádá v sobotu 18. května tematicky zaměřenou akci v prostoru naučné stezky nad Chomutovem. Jejím cílem je projít část pevnostní linie s mnoha zastávkami u pevností a okopů na Kočičáku, kde budou připraveny úkoly zaměřené na historii, brannou výchovu a pohyb. Přijít můžete v sobotu mezi 10. a 17. hodinou, start je v přímo na Kočičáku v prostoru muzea. V neděli 19. května je pak muzeum otevřeno od 10,00 do 17,00 hodin.

Skupická traktoriáda
V sobotu 18. května si dají ve Skupicích na Lounsku sraz majitelé traktorů. Od 8,00 hodin probíhá registrace a v deset začíná spanilá jízda po obci. Samotné závody traktorů se konají od 10,45 hodin. Startovné je 150 Kč, diváci zdarma.

Staročeské máje
Májovou oslavu chystají společně Vejprty a saský Barenstein. Desáté staročeské máje začínají v 18,00 hodin na sále kulturního domu. Připravena je lidová taškařice Karbaník, tanec, ochutnávky koláčků a vína a nakonec diskotéka.

Květen pro veřejnost
Představení neziskových organizací z Mostecka se koná v neděli 19. května v areálu letní scény Benedikt Most. Na odpoledne od 16,00 hodin je kromě soutěží a programu u jednotlivých organizací připraven doprovodný program, fotokoutek, skákací hrad, šermíři, hasiči nebo pěvecká vystoupení.

Foto: Zámek Nový Hrad.