e-region.cz - regionální internetový magazín pro volný čas

Komiks představí "ukradenou" mosteckou stávku z roku 1932

publikováno: 15.4.2022, kategorie: Výstavy, autor: Jitka Klímová/redakce

Sdílet: facebook twitter google+

Formou komiksu, historických faktů a dobových fotografií připomene mostecké muzeum 90 let od tzv. Velké mostecké stávky. Výstava se otevře ve středu 20. dubna. Určena je především žákům a studentům a vyvrací některé ideologické mýty.

Výstava je věnována událostem z března až dubna 1932 nazývaných dnes velká mostecká stávka. Ta je dodnes pokládána za největší stávku velké hospodářské krize na evropském kontinentu a za jedinou stávku tohoto období, ve které došlo ke smíru obou stran.  Návštěvník se na výstavě seznámí nejen se samotnými událostmi, ale i s jejich historickým pozadím. Důležitý je i pohled reflektující tehdejší složitou sociální a ekonomickou situaci. Výstava je v prvé řadě zaměřena na edukační činnost, a z toho bude vycházet i rozsáhlost a odbornost textu, jehož součástí je i komiks věnovaný této historické události. 

V rámci samostatného vzdělávacího programu se výstava zaměřuje hlavně na žáky vyššího stupně základních škol a studenty středních škol a gymnázií. Součástí jsou i otázky rozdělené podle náročnosti a věku studentů. Nejodbornější z částí zahrnuje i program virtuální reality, která návštěvníky přenese na Mostecko 30. let 20. století. Ukáže obtížnost práce v hnědouhelném dole či představí chudou hornickou domácnost.

Výstava bude přístupná od 20. dubna až do konce října.