e-region.cz - regionální internetový magazín pro volný čas

Žalmanových 70 jar můžete oslavit v Žatci

publikováno: 15.4.2016, kategorie: Hudba, autor: Jiří Navrátil

Sdílet: facebook twitter google+

K letošním sedmdesátým narozeninám si Pavel Lohonka Žalman nadělil sérii koncertů, kterou zahájil velkým koncertem v Lucerně za účasti mnoha, nejen hudebních kamarádů a souputníků. Vychází mu i knížka vzpomínek a nová deska Cestující muž. Jeden z koncertů se uskuteční i v Městském divadle v Žatci a to 27. dubna od 19,00 hodin.

“Naprosto obdivuju pořadatele, kteří se rozhodli také pomáhat a dávají prostor folkové muzice. Lidé jako by zapomněli na tu tišší, léty prověřenou muziku. Prověřila ji spousta vynikajících muzikantů a autorů, a proto má právo, aby nezanikla a žila dál. Právě pořadatelé odvádí záslužnou, ale i osvětovou práci, protože v dnešní době, která je velice hektická, je potřeba neustále připomínat, že tu folková hudba je,” říká Pavel Lohonka Žalman.

Psát písničky je prý jako vyřezávat ze dřeva něco hezkého a užitečného a u Žalmana to platí dvojnásob. Je totiž vyučeným truhlářem a řezbářem. Právě v učednických letech objevil kouzlo ježdění do přírody, spaní pod širákem a zpívání u ohňů. A jak mu občas bývalo smutno, jako chlapci od Budějic v daleké Plzni, vyrovnával se s tím v prvních hudebních pokusech. Nějak se stalo, že mu pak začali kamarádi říkat Žalman.

Žalman napsal spousty písniček, z nichž mnohé už mají punc takřka lidových písní. Hrává i skutečné lidové písně většinou z rodných Jižních Čech. Už v roce 1969 spoluzaložili skupinu Minesengři, která zprvu hrávala americké lidové písně a později i české. S Minesengry zpopularizoval lidovku, Nezacházej slunce i svéráznou indiánskou ukolébavku Ho Ho Watanay. Současně hrával s různými jihočeskými uskupeními, například s Nezmary.

Prvním Žalmanovým hitem se stala písnička Ráno bylo stejný v podání Nezmarů. Vlastní Žalman a Spol. založil až s Antonínem Hlaváčem a Pavlínou Jíšovou v roce 1982, když se v Minesengrech nenašel prostor pro jeho vlastní písně. Ty jsou totiž napohled nesrozumitelné, zadumané, obrazotvorné a poetické. To, čeho se kolegové z Minesengrů báli, si publikum rychle osvojilo a oblíbilo a brzo je začalo zpívat s ním. Žalman se pro svou inspiraci neobracel jen do rodných jižních Čech, ale i za moře. Jako jeden z prvních folkařů zpíval a do češtiny převáděl Krise Kristofersona, Gordona Lightfoota či Boba Dylana. Žalmanův spol. procházel za roky své existence mnoha změnami, střídali se muzikanti a zpěvačky, občas na pár měsíců neexistoval, ale vždycky se nakonec někde objevil a hrálo se dál. A bylo co, protože Žalman se nikdy nespokojil s tím, že už toho napsal dost, pořád na něj přicházejí nálady, v nichž se mu dobře skládá. Kdo přijde do Městského divadla na Pavla Lohonku Žalmana a spol., nebude muset jen poslouchat, ale určitě si zazpívá, až dojde na známé písničky. S těmi by Žalman pohodlně vyplnil několik večerů a pořád by bylo co zpívat. O nic méně zajímavé nejsou ani ty novější, protože Žalman, to je značka folkové kvality. Představí se v doprovodu jeho sestavy, kde jej od ledna 2012 vedle baskytaristy Petra Novotného doprovází zpěvačka Michaela Hálková a kytarista Pavel Malina. 

Foto: Oficiální stránky Pavla Lohonky Žalmana. www.zalman.cz.