e-region.cz - regionální internetový magazín pro volný čas

Tipy na víkend 17. až 19. dubna

publikováno: 15.4.2015, kategorie: Tipy na víkend, autor: Kateřina Táborská

Sdílet: facebook twitter google+

Se zooparkem můžete oslavit v sobotu Den Země. A co dalšího nabízí dubnový víkend? Řada památek se otevírá u příležitosti Mezinárodního dne památek, v Jirkově zahájí kulturní i sportovní sezónu, v Velkém Březně si můžete připít s panem Cibichem nebo si v řopíku v Holedeči připomenout konec války. K výletu do Saska možná zlákáme milovníky železnice.

Den Země
Podkrušnohorský zoopark v Chomutově oslaví v sobotu 18. dubna Den Země. Program začíná ve 13,00 hodin a návštěvníky čekají divadla, soutěže a hry s Lesy ČR, slavnostní křtiny, ukázka výcviku dravců, diskotéka s pohádkovými postavičkami, půjčovna skákacích bot, hudební vystupení a další program.

Brány památek se otevírají
Mezinárodní den památek nabídne tento víkend jedinečnou příležitost navštívit jindy uzavřená místa nebo si prohlédnout historická sídla či muzea zcela zdarma. Některé akce se konají pod mottem Brány památek dokořán. Co můžete v sobotu 18. a neděli 19. dubna vidět na severu Čech? Netradiční prohlídky se chystají na Stekníku nebo Jezeří, Chomutov otevře své památky zdarma, Krásný Dvůr zve na procházku parkem, terezínskou bránu obsadí sapéři. Více se dočtete v článku.

Jirkov odstartuje sezónu
Dvě velké akce - pro milovníky kultury i turisty - chystá město Jirkov na sobotu 18. dubna. Ráno mohou pěší i cyklisté vyrazit na zahájení turistické sezóny spojené s výletem na kolech i pěšky po okolí, odpoledne pak nabídne kulturní program zámek Červený Hrádek. Podrobnosti v článku Jirkov odstartuje turistickou i kulturní sezónu v sobotu

Premiéra v Rozmáňu
V sobotu 18. dubna bude mít v Divadla rozmanitostí v Mostě premiéru nová výpravná loutková inscenace plná kouzel a triků Tinův neuvěřitelný příběh. Malý chlapec Tino jde jednoho dne se školní třídou do kina. S koncem filmu však jeho dobrodružství začíná. Filmové „stříbrné“ plátno je totiž kouzelné a umožní Tinovi vstoupit do světa fantazie, která nezná mezí. Tinův příběh je pod režijním vedením Jakuba Folvarčného vyprávěn hlavně vizuálními prostředky a je určen pro děti od tří let. Premiéra začíná v 17,00 hodin.

Tajemství klášterecké minulosti
V pátek 17. dubna večer můžete zavítat na zámek v Klášterci nad Ohří a projít se po místech, kde se psala historie města i zámku. Začátek v 19,00 hodin, rezervace vstupenek je nutná na www.zamek-klasterec.cz. Vstupné 50 Kč.

Cibichovy slavnosti
Pivovar Velké Březno u Ústí nad Labem pořádá v sobotu 18. dubna od 10,00 do 14,00 Slavnosti Viktora Cibicha. Každou půlhodinu je připravena prohlídka pivovaru s ochutnávkou. Od 10,00 hodin začínají ve Velkém Březně také mimořádné kostýmované prohlídky zámku na téma Pan Cibich u hraběte Chotka. Konají se do čtyř hodin odpoledne a na závěr prohlídky vás čeká mlsání.

Setkání parních lokomotiv
Od pátku 17. do neděle 19. dubna probíhá v Železničním muzeu v Drážďanech v městské části Plauen setkání parních lokomotiv. Zvláštní atrakcí bude úzkokolejka Matterhorn-Gotthard-Bahn a historické vozy Parní dráhy Furka-Bergstrecke. Návštěvníkům se při této příležitosti otevřou i železniční depa Železničního i Dopravního muzea. Vstupenka platí i pro návštěvu Dopravního muzea v centru Drážďan. Otevřeno je vždy od 10,00 do 18,00 hodin, v pátek v půl osmé večer navíc noční foto-přehlídka.

Nálet na Ústí nad Labem
Sedmdesát let od náletu na město Ústí nad Labem připomene v pátek 17. dubna odhalení pomníku obětem náletu v Muzeu civilní obrany v Ústí nad Labem. Program probíhá od 12,00 hodn a součástí jsou prohlídky muzea a výstava fotografií z období náletů na město. V sobotu pak budou probíhat od 10,00 do 18,00 hodin prohlídky muzea a besedy s  pamětníky, kteří se zde schovávali při náletu.

Oslavy řeky Ohře
Letošní celoroční oslavy první zmínky o řece Ohři, od nichž uplyne 1210 let, začínají u německého pramene řeky ve Smrčinách v sobotu 18. dubna. Podrobnosti o cestě k pramenům se dozvíte v tomto článku

Setkání obyvatel zaniklých obcí
V sobotu 18. dubna od 14 hodin se v kulturním domě Střelnice v Kadani uskuteční další ročník setkání bývalých obyvatel zaniklých obcí na Kadaňsku a starých Kadaňáků. Akci pořádají město Kadaň a Klub přátel města Kadaně. Předseda klubu Cyril Hauptmann zve srdečně všechny pravidelné účastníky i ty, kteří se odhodlají k účasti poprvé. Nejen že se účastníci setkají se svými kamarády z mládí a společně zavzpomínají, ale tradičně nebude na setkání chybět ani orchestr Milana Baranijaka s dobrou muzikou k poslechu a k tanci. Zástupci účastníků položí kytici k pomníku zaniklých obcí v Perštejně.

Válečný tábor
Regionální muzeum K. A. Polánka zve v soboru 18. dubna do zahrady hlavní budovy muzea v Žatci na výstavu dobových táborů s překvapením v podání Klubu vojenské historie Mitte-Střed Žatec a poté na prohlídku "řopíku" v Holedeči s výkladem Ondřeje Vonky a ukázkami zbraní.. Akce na zahradě začíná ve 14,00 hodin, odjezd autobusu do Holedeče ve 14,45 hodin. Vstupné 30 Kč.

Žatecký půlmaratón
Třetí žatecký půlmaraton, doplněný o běh na 10 km se koná v neděli 19. dubna u lávky přes Ohři u koupaliště v Žatci. Start závodu je v 10,00 hodin. Registrace k závodu je možná zde.

Vinařské Litoměřice
Gotický hrad Litoměřice hostí od 17. dubna od 10,00 hodin přehlídku vín. Slavnostní program včerně předání ocenění proběhne od 15,00 hodin, výstava končí v sedm večer, vstupné na pátek je 300 korun. V sobotu bude otevřeno taktéž od 10,00 do 19,00 hodin, program bude zaměřen na snoubení vín a potravin, vstupné je 200 korun.

Promítání na zámku
V zámku Valdštejnů v Litvínově se v sobotu 18. dubna koná další z řady přednášek o filmové technice a promítání. Pan Miloš Štěpán, majitel vystavené sbírky, bude povídat o tom, že kdyby T. A. Edison nevymyslel fonograf, tak by možná neexistovalo období němého filmu, což by asi byla škoda.  Dozvíte se něco o prvním dabingu filmu a jak se dříve titulkovaly cizojazyčné filmy. Na projekční stěně budete moci zhlédnout barevný zvukový film o stěhování mosteckého kostela. Vstupné 50, děti 20 korun, v ceně je také prohlídka dalších expozic zámku.