e-region.cz - regionální internetový magazín pro volný čas

Podzimní výstava v zámku Valdštejnů připomene Rieckenovu vilu

publikováno: 15.3.2021, kategorie: Památky, autor: redakce

Sdílet: facebook twitter google+

Na zámku Valdštejnů v Litvínově se chystá výstava o průmyslovém dědictvím podkrušnohorského regionu. Zásadní roli v ní bude hrát Rieckenova vila v Litvínově na Šumné. Chátrající nádherná vila byla součástí zdejší prosperující textilky. Výstava by se měla konat na podzim.

Ve spolupráci s Univerzitou Jana Evangelisty Purkyně v Ústí nad Labem začínají přípravy výstavy na téma průmyslového dědictví v našem regionu, která se uskuteční v zámku Valdštejnů na podzim letošního roku. 

"Plánovaná výstava je součástí projektu Smart City – Region – Community, v rámci kterého se akademici z Univerzity Jana Evangelisty Purknyně v Ústí nad Labem zabývají vnímáním regionu a možnostmi zlepšení celkového obrazu kraje," informovala Jitka Pavlíková z Městského úřadu v Litvínově.

Zásadní roli v připravované výstavě má hrát rozpadající se Rickenova vila na Šumné. Honosná vila byla součástí textilní továrny Marbach a Riecken. Vznikla kolem roku 1910 secesní přestavbou původně klasicistního domu z 19. století a je dílem mosteckého  architekta Adolfa Scharzera. Výstavný dům byl zároveň velmi moderní a sloužil rodině Heinricha Rieckena až do konce druhé světové války. V současné době je ve špatném technickém stavu a její majitelé se ji pokoušeli prodat.

Výstava bude představovat připomenutí bohaté této vily. "Jako součást výstavy bychom rádi zahrnuli fotodokumentaci běžného života ve vile a vily samotné včetně jejího bezprostředního okolí. Žádáme proto spoluobčany, zda by zapátrali ve svých albech a zapůjčili své fotografie pro okopírování, aby mohly být do výstavy zapojeny. Budeme rádi i za příběhy pojící se k fotografiím. Fotografická sbírka doplní projekty studentů Fakulty umění a designu ústecké univerzity, kteří v rámci svých ročníkových prací vytvořili rekonstrukci některých prvků vily a mobiliář zapůjčený z Oblastního muzea a galerie v Mostě," vysvětluje Jitka Pavlíková. Fotografie můžete přinášet do redakce Radnice v zámku Valdštejnů do konce dubna, a to v pondělí nebo ve středu (9,30-11,30 a 14,00-17,00 hodin).