e-region.cz - regionální internetový magazín pro volný čas

Café Nobel: Jak rostliny zabydlily souš?

publikováno: 15.1.2019, kategorie: Vzdělávání, autor: Frederik Velinský

Sdílet: facebook twitter google+

Rostliny porůstají souš už skoro půl miliardy let. Jak vypadaly první odvážné průkopnice, které vystoupily z vody? A jak je dnes zkoumají vědci pomocí moderních technologiích, odhalujích genetické informace rostlin? Vyprávět o tom bude v rámci Café Nobel na teplické hvězdárně buněčný biolog Stanislav Vosolsobě, ve čtvrtek 17. ledna.

Od buněčného biologa Stanislava Vosolsobě se dozvíte, jakým způsobem můžeme z genetické informace zjistit, jak se vyvíjely dávno vymřelé organismy. Mgr. Stanislav Vosolsobě pracuje na Přírodovědecké fakultě Univerzity Karlovy v Praze, kde se zabývá buněčnou biologií rostlin a zejména bioinformatikou, tedy počítačovou analýzou genetických dat. Jeho hlavním zájmem je evoluce rostlinné signalizace, o které také přednáší studentům. V nedávné době se podílel například na přečtení genomu řasy parožnatky, které bylo nezbytné pro studium dávné evoluce rostlin.

Café Nobel, pořad Univerzity Jana Evangelisty Purkyně v Ústí nad Labem a populárně vědeckého magazínu Českého rozhlasu Sever Planetárium, se koná v prostorách hvězdárny v Teplicích na Písečném vrchu. Začátek je ve čtvrtek 17. ledna v 18,00 hodin. Doporučujeme rezervovat si předem místo na adrese hap@hapteplice.cz.