e-region.cz - regionální internetový magazín pro volný čas

Tipy na třetí adventní víkend 16. až 18. prosince

publikováno: 14.12.2016, kategorie: Tipy na víkend, autor: Kateřina Táborská

Sdílet: facebook twitter google+

Advent se chýlí ke svému závěru, a tak je nejvyšší čas vyrazit na vánoční výstavy, adventní jarmarky, dílny a trhy nebo si v neděli poslechnout adventní koncert v některém z kostelů.

Vánoce ve skanzenu
V neděli 18. prosince můžete naposledy přijít do Skanzenu Stará Ves v zooparku v Chomutově na adventní neděli, tentokrát věnovanou vánočním zvyků a nadílce pro zvířata. Od 15,00 hodin uvidíte Živý betlém Divadla v pytli, od 16,30 hodin začíná zpívání vánočních písniček a koled s dětským sborem MŠ Abeceda a dětmi FS Jirkovák. Přineste dárky pod stromeček zvířatům chovaným v zooparku a vyzkoušejte si vánoční zvyky jako lití olova, pouštění lodiček a rozkrajování jablíček, házení střevícem, třesení bezem, líbání pod jmelím. Krátce před Štědrým dnem vám ve skanzenu ukáží, jak vypadala tradiční krušnohorská štědrovečerní večeře s ochutnávkou některých pokrmů. Podíváte se i na Vánoce ve filmové tvorbě. Vstup s platnou vstupenkou do zooparku nebo 65 Kč dospělí, 40 Kč děti.

Hornický pochod
Vyvrcholením adventního programu v saském Annaberg-Buchholz bude v neděli 18. prosince velký hornický průvod městem, v němž projdou stovky uniformovaných horníků z celého Saska. Průvod vychází ve 13,30 hodin a poté, co projde městem, shromáždí se všichni hudebníci hornických spolků před kostelem Sv. Anny a společně zahrají velký hornický koncert. Více o vánočním programu a trzích v tomto krušnohorském městě se dočtete v článku Hornické a vánoční tradice se snoubí v Annaberg-Buchholz. 

Vánoce v muzeu 
Adventní trh v Oblastním muzeu v Lounech bude probíhat v sobotu 17. prosince po celý den. Přijít si můžete nejen pro dárky, ale i pro betlémské světlo. Trhy doplní historická hudba a tance, trubači a divadlo. Program potrvá od 10,00 do 17,00 hodin V neděli odpoledne od 13,00 hodin na trhy naváže šmodrchání lampiček.

Jarmark v papírně
Tři dny potrvá vánoční jarmark v budově Staré papírny v Žatci. Své výrobky nabídnou místní volnočasové instituce i školy a také řemeslníci z blízkého i vzdálenějšího okolí. Jarmark budou doprovázet rukodělné dílny pro děti i dospělé. Trh potrvá od čtvrtka 15. do soboty 17. prosince. Co všechno bude v prodeji se dočtete v článku Jarmark ve Staré papírně nabídne dárky i dětské výrobky

Zlatá neděle před zámkem
Zlatá neděle je program Divadla Hnedle vedle před zámkem v Klášterci nad Ohří. Začíná v neděli 18. prosince v 17,00 hodin, vystoupí Tomáš Barták a Hnedle Vedle, svařák a čaj na zahřátí bude k dispozici v cukrárně.

Vánoční dílny
Předvánoční tvoření jako doprovodný program k výstavě žákovských prací ZUŠ Teplice nabídne o víkendu Regionální muzeum v prostorách teplického zámku. V jízdárně můžete  v sobotu a neděli od 13,00 do 16,00 hodin tvořit grafiky nebo tradiční skleněné ozdoby.

Advent, Mikuláš a Vánoce
Aneb, co možná nevíte o adventních a vánočních svátcích, to se můžete dozvědět ve čtvrtek 15. prosince od 18,00 hodin v sále knihovny v Postoloprtech. O tradicích bude přednášek historik lounského muzea Jaroslav Havrlant.

Zámecké prohlídky
Oživené kostýmované prohlídky zámeckými interiéry s vánoční výzdobou pořádá o víkendu zámek Ploskovice na Litoměřicku. Probíhat budou od 15,00 do 18,00 hodin v sobotu i neděli a nutné je rezervace vstupenek, tel.  416 749 092 .

Adventní koncerty
Vánoční koncert se koná v kapli svatého Jana Nepomuckého v Lišnici na Mostecku v pondělí 19. prosince v 18,00 hodin. Vystoupí Pěvecký sbor Podkrušnohorského gymnázia v Mostě.
Kostel svatého Vavřince v Želině, který se nyní snaží oživit nový spolek, se otevře veřejnosti v sobotu 17. prosince. Ve 14,00 hodin začíná adventní mše a zpěv vánočních koled.
V kostele sv. Floriána v areálu zámku Krásné Březno v Ústí nad Labem zazní Česká mše vánoční v pondělí 19. prosince od 19,00 hodin. Účinkuje Chorea Academica, smíšený sbor UJEP), vstupenka na místě 150 Kč.
V pátek 16. prosince zazní České mše vánoční Jakuba Jana Ryby v kostele Nanebevzetí Panny Marie v Mostě. Jako účinkující se představí sólisté Národního Divadla v Praze – Veronika Eichlerová (soprán), Martin Šrejma (tenor), Lenka Kučerová (alt) a František Zahradníček (bas). Na varhany zahraje Michal Hanzal. Pěvecké sbory řídí Mgr. Eva Šimková. Začátek v 18,00 hodin. Další koncert v tomto kostele se koná v pondělí 19. prosince od 18,00 hodin, kdy vystoupí gospelové sbory.
Další koncert rozezní Valdštejnský sál zámku v Duchcově, kde v neděli 18. prosince od 16,00 hodin koncertuje violista Karel Untermuller a klavírista Boris Krajný. Vstupné  60 Kč.
Vánoční koncert v kostele svatého Michaela archanděla zpříjemní poslední adventní neděli v Litvínově. Koncert libereckého dětského sboru Severáček začíná v 17,00 hodin.
V Kadani vrcholí adventní koncerty společným zpíváním Kadaňští zpívají Kadaňským, tentokrát Zrunkovu vánoční mši. Koncert ve františkánském klášteře začíná v neděli v 17,00 hodin. 

Generálka na Vánoce
V Docela velkém divadle v Litvínově chystají pohádkové postavy v sobotu 17. prosince generálku na Štědrý den se vším, co k tomu patří – lidovými zvyky, pečením ryby, výrobou vánočních řetězů a dárků pro maminky. Vstupné je 100 Kč a začátek v 16,00 hodin.

Studentský betlém
Studenti Střední školy diplomacie a veřejné správy v Mostě připravují ve spolupráci s Oblastním muzeem v Mostě autorské představení Živý Betlém. Součástí představení, které se uskuteční v sobotu 17. prosince od 14,00 hodin v prostorách muzea, budou i tvořivé dílny pro děti. Akce nemá za úkol pouze zpříjemnit dětem i dospělým čekání na Ježíška, ale také pomáhat. Více čtěte zde

Adventní troubení
Každou adventní neděli, tedy také 11. prosince, si můžete vyslechnout troubení slavnostních fanfár a vánočních koled z věže kostela Církve československé husitské v Duchcově (u rybníka Barbora). Adventní troubení začíná vždy v 17,00 hodin.

Adventní prohlídky
Na zámku Červený Hrádek v Jirkově končí v neděli 18. prosince oživené adventní prohlídky, které se budou konat každou adventní neděli vždy od 13,00 do 19,00 hodin. Nazdobeným zámkem vás provede hraběnka a zámecký komorník. Podrobnosti o netradičních prohlídkách a rezervaci vstupenek v tomto článku

Vánoce v botanické
Vánoční tvořivé dny budou probíhat 17. a 18. prosince od 10,00 do 17,00 hodin v Botanické zahradě v Teplicích. Ve vstupní hale skleníku Tropicana  si můžete vyrobit vánoční dekorace, originální přáníčka, namalovat medové perníčky či zdobit skleněné ozdoby.

Vánoční výstavy
V Žatci si můžete prohlédnout vánoční ozdoby a betlémy. Více se dočtete v článku Žatecké muzeum vystaví unikátní chmelařský betlém.
V historické chomutovské radnici jsou vystaveny jako každý rok betlémy.  V kadaňském hradu bude každý víkend otevřena výstava, která přiblíží svátky našich předků. Otevřeno je vždy v sobotu a neděli od 10,00 do 17,00 hodin a dočtete se o ní zde. V rámci výstavy probíhají v neděli od 14,00 hodin dílny, tentokrát se bude vyrábět rybka na vánoční stůl /i pro ty, co ryby nejedí).
V Oblastním muzeu v Lounech vystavují skleněné foukané ozdoby, které si navíc tento týden (do čtvrtka) můžete i sami vyrobit. Podrobnosti o výstavě a dílnách v tomto článku

Foto: Zoopark Chomutov.