e-region.cz - regionální internetový magazín pro volný čas

Muzejní noc gotiky v Chomutově

publikováno: 14.9.2021, kategorie: Památky, autor: redakce

Sdílet: facebook twitter google+

V sobotu 18. září se v rámci Dne evropského historického dědictví zdarma otevřou stálé expozice a výstavy Oblastního muzeua v Chomutově, a to už ráno. V muzeu to však bude žít až do noci - muzejní noc s pestrým program od 16,00 hodin tentokrát návštěvníky přenese do středověku.

Všechny stálé expozice a právě probíhajících výstavy se otevřou již v 9,00 hodin. V hlavní budově muzea na Palackého ulici bude do 17,00 hodin kromě vyhlídkové věže zpřístupněna výstava kreseb a akvarelů chomutovského výtvarníka Jindřicha Vytisky a před budovou bude po celý den i večer probíhat pozorování Slunce a noční oblohy. V prostorách muzea na radnici bude příchozím otevřena výstava Odstíny gotiky – interiéry středověku a stálé expozice včetně Mnišského dvorečku a kostela sv. Kateřiny, a to až do 22,00 hodin. 

Návštěvníci můžou aktivně prožít v muzeu i závěr dne při Muzejní noci gotiky, kdy se přenesou do časů středověku. Už od 16,00 hodin si mohou zájemci v kostele sv. Kateřiny vyzkoušet, jak se psalo gotickým písmem, jakým způsobem se zdobil nábytek, nebo si mohou dotvořit repliky dobových kachlů. Každý z příchozích může také zapojit svou fantazii a podílet se na vzniku společné malované okenní vitráže a gotické skříně. Malí i velcí návštěvníci určitě ocení vystoupení skupiny historického šermu MILITES, která předvede své umění boje muže proti muži, a to hned dvakrát – od 19,00 a 21,00 hodin, opět v kostele sv. Kateřiny. Příjemnou a hlavně středověkou atmosféru jistě navodí i hudební skupina ARCUS, jejíž vystoupení od 20,00 hodin ukáže krásu a rozmanitost středověké hudby, a přiblíží návštěvníkům dobové hudební nástroje. Chybět nebudou ani malé ochutnávky středověké kuchyně, doplněné informacemi o potravinách a pochutinách, typických pro období gotiky.

Ve výstavních prostorách muzea na radnici probíhá už od června výstava Odstíny gotiky, která seznamuje návštěvníky s různými interiéry středověkého obydlí. Během Muzejní noci se od 18,00 hodin uskuteční její komentovaná prohlídka s kurátorem výstavy. Zájemci si také mohou prohlédnout stálou expozici středověkého umění Všemu světu na útěchu, která svým rozsahem patří k nejrozsáhlejším v severozápadních Čechách.