e-region.cz - regionální internetový magazín pro volný čas

Tipy na víkend 16. až 18. září

publikováno: 14.9.2016, kategorie: Tipy na víkend, autor: Kateřina Táborská

Sdílet: facebook twitter google+

K září patří oslavy sklizně, a tak pro vás tento týden máme nejen vinobraní v Litoměřicích (na fotce), ale i slavnosti cibule v Račeticích, dožínky v Peruci, dočesnou pro děti v Žatci a navrch Starce na chmelu v Mostě. K tomu další akce na památkách a hudební festivaly.

Dny evropského dědictví
Pestrý program po celém městě nabídnou Dny evropského dědictví v Žatci, které na sobotu 17. září od 9,00 do 17,00 hodin připravuje Regionální muzeum K. A. Polánka. Návštěvníci ale nebudou vítáni jen v budovách muzea, po Žatci se otevře mnoho zajímavých míst, v programu je cyklojízda, fler jarmark, živé šachy, výstava hub... Podrobnosti v článku Žatec se na jeden den otevře návštěvníkům.

Oživené pevnosti
Milovníci vojenské historie by neměli o víkendu chybět na Kočičáku u Chomutova, kde zdejší venkovní muzeum připomene 80 let od výstavby pevností na Chomutovsku. V sobotu a neděli 17. září můžete po celý den vidět řadu ukázek útoků na pevnosti, promítat bude dobový biograf, vařit polní kuchyně. Podrobnosti a časy prohlídky najdete v dnešním článku v Magazínu: Pevnosti v horách opět ožijí vojenským ruchem.

Starci na chmelu
Známé písně, láska, svoboda i naděje ve slavném muzikálu ze šedesátých let ožijí na jevišti mosteckého divadla. První poprázdninová premiéra se chystá na pátek 16. září v 19,30 hodin. Podrobnosti si můžete přečíst v článku V mosteckém divadle vrcholí zkoušky Starců na chmelu.

Hradní vinobraní
Bohatou vinařskou tradici, kterou významně obohatil Karel IV., si Litoměřice opět připomenou při tradičním Vinobraní. Centrum historického města se zaplní stánky a historickými řemesly. V sobotu 17. září na litoměřický hrad zavítá král Karel IV. i se svou družinou, aby převzal dary od svých poddaných a přípitkem oslavil své letošní jubileum. Podrobný program najdete zde.

Roudnické vinobraní
Dalším městem, kam můžete vyrazit za vínem, je Roudnice nad Labem. Kromě ochutnávání vína vás čeká jedna z největších výstav historických vozidel u nás, festival komorní hudby Roudnické konsonance, pouťové atrakce pro děti. Zpřístupněny budou také vybrané kulturní památky. Těšit se můžete na historickou družinu Praotce Čecha, ukázky lidových řemesel, vystoupení šermířů a další. V program je množství hudebních vystoupení, například Wohnout, Mig 21, David Kraus, Slza. Vstupenky stojí 150 Kč pro dospělé nad 15 let a 100 Kč pro děti od 6 let, mladší zdarma.

Babí léto na Kyselce
Festival na závěr léta, ve kterém zní folk, country a bluegrass, se koná v sobotu 17. září odpoledne na koupališti Kyselka v Bílině. Festivalem bude provázet Pepa Štross a zahrají Žalman a spol., Cop, Křáp, Album, Kvinta, Bob a Bobci a další. Vstupenka stojí 100 Kč, školní děti 10 Kč. Začátek ve 13,00 hodin.

Podzimní sezóna
Novinku v podobě zahájení podzimní turistické sezóny připravila Destinační agentura České středohoří v Litoměřicích v sobotu 17. září. Akce na Střeleckém ostrově začne ve 14,00 hodin. Těšit se můžete na atrakce pro děti, bohaté občerstvení a dobrou hudbu. Pro dospělé bude na místě připraven burčák z Českého vinařství Chrámce. Venkovní prostor s atrakcemi doplní hudební program Tomáše Linky & Přímé linky, poté vystoupí Jump. Od 21,00 hodin proběhne ohňostroj a poté se v podpalubí lodi Cargo Gallery koná koncert DJ Rytmuse. Venkovní scéna zdarma, na loď vstupné 250 Kč.

Cumbajšpíl začíná
V pěti zářijových večerech proběhne v Chomutově již 13. ročník nezávislého festivalu Cumbajšpíl organizovaného občanským sdružením Kuprospěchu a jeho partnery. Hudební akce se již několik let zaměřuje na oživování netradičních atmosférických míst. Letos se potřetí koná na chomutovském hlavním vlakovém nádraží a hrát se bude v pátek i sobotu 16. a 17. září. Program najdete v Magazínu.

Krajské dožínky
V Peruci na Lounsku tradičně oslaví zemědělci konec sklizně. Dožínková slavnost začne v 11,00 hodin průvodem a předáním dožínkových věnců. Během dne na hlavní scéně vystoupí řada kapel, v zámeckém parku bude dobová scéna s šermíři, tancem, divadlem či sokolníkem, na fotbalovém hřišti bude hrát dechovka, heligonkáři a country. Součástí letošního programu je také mistrovství republiky v orbě. V Peruci si budete moci prohlédnout chovatelskou výstavu, historickou zemědělskou techniku či minizoo, nakoupit můžete regionální potraviny.

Musica Apostolorum
Třídenní hudební festival Musica Apostolorum, na němž budou účinkovat členové České filharmonie, se koná od 16. do 18. září v Postoloprtech. Cílem pořádajícího sdružení Porta Apostolorum je získat finance na opravu varhan v místním kostele. kde se také konají první dva koncerty - páteční Brahms Trio Praque a v sobotu kombinace lesního rohu Ondřeje Vrabce, varhan a sboru. Nedělní koncert se koná v kinosále a přiblíží hudbu lesních honů i filmů. Podrobný program koncertů v článku Hudební festival v Postoloprtech zachraňuje varhany.

Dětská Dočesná
I děti si mohou užít oslavu sklizně chmele, a to v Klášterní kapucínské zahradě v Žatci neděli 18. září. Program se skřítkem Hopíkem začne ve 14,00 hodin. Děti čekají soutěže, malování na obličej, sladké odměny a dobroty z restaurace U Orloje.

Dvakrát varhany
Město Osek pořádá přednášku PhDr. Víta Honyse z Národního památkového ústavu „Varhany oseckého kláštera“, která se bude konat 16. září od 18,00 hodin. Cena vstupenky je 100 Kč na osobu, rezervace v informačním turistickém centru v Oseku.
Varhany budou znít také na koncertě ve Smolnici na Lounsku, v kostele svatého Bartoloměje. V sobotu 17. září od 16,00 hodin se tam koná koncert Pavla Černého (varhany) a SPOHR Violin Dua – Jana a Ondřej Lébrovi. Vstupné dobrovolné na opravu interiéru kostela.

Ratatafest
Ve Zbrašíně na Lounsku se v sobotu na koná festival, kde zahrají například kapely Jaksi Taksi, Pupa, Andrea Gotthard nebo Kočkuzblajs. Vstupné za skvělých 20 korun. Začátek v 17. září v 16,00 hodin.

Mlýn pro děti
Tvůrčí dílnu pro děti připravuje Vernerův mlýn v Brlohu na Lounsku na neděli 18. září od 14,00 hodin. Čeká je výroba drhaných náramků. Vstupné 20 korun.

Zámecké strašení
Na nedalekém Novém Hradě na Lounsku se bude v sobotu večer strašit. Na zámek se blíží zombie apokalypsa! A kromě toho i pohádka, kouzelník nebo ohňová show. Pořadatelé upozorňují, že akce je jen pro odvážné. Koná se 17. září od 17,00 do 22,00 hodin a vstup je zdarma.

Slavnosti cibule
Nejen pivo a víno má svou oslavu sklizně, ale také cibule. A ta se pěstuje v okolí Račetic na Kadaňsku, kam se můžete vypravit v sobotu 17. září na Slavnosti cibule.  Čekají vás cibulové soutěže a dobroty, vaření s Mojmírem Maděričem, ukázky zemědělské techniky, lety vrtulníkem a letadlem, hudba a spousta zábavy pro děti. V případě deště si nezapomeňte gumáky. Začátek v 10,00 hodin.

United Colors of Kadaň 
Jak barevný svět se ukrývá v Kadani? Nechte se překvapit pestrostí obyvatel města na tradičním festivalu United Colors of Kadaň, který se kooná v sobotu 17. září od 14,00 hodin na nábřeží Maxipsa Fíka u Splitu. Přijďte ochutnat národní speciality, dozvědět se něco o národních zvycích Litvy, Itálie, Francie, Azerbajdžánu, Švédska a dalších zemí.

Půlmaratón
V Ústí nad Labem se v sobotu 17. září běží 1/2 maratón, na který míří běžci z celého světa. Má jich být celkem 3600. Další tisíce lidí se chystají na rodinný běh nebo na Český pohár v handbike. Start je v 15 hodin na Mírovém náměstí.

Vtelenská pouť
V sobotu 17. září pořádá sdružení Vtelno žije pouť v areálu bývalé školky. Program začne v 10,00 hodin, kdy zahraje skupina Rici Nechci a spol a představí se Taneční studio Kamily Hlaváčikové. Od dvou bude hrát kapela mosteckého Rozmáňa Nedloubej se v nose, poté František Nedvěd mladí, Coffebreak, Penál, Starej Most, Anita a na závěr od devíti hodin Cumbál. Dále se můžete těšit na malování na obličej, koníky, dílnu pro děti, občerstvení, trampolínu a další atrakce pro děti.

Foto: Centrum cestovního ruchu Litoměřice