e-region.cz - regionální internetový magazín pro volný čas

Vernisáž výstavy My brouci v Teplicích připraví děti

publikováno: 14.5.2019, kategorie: Výstavy, autor: Vlasta Tichá

Sdílet: facebook twitter google+

Se zajímavou novinkou přichází teplické regionální muzeum, které ve čtvrtek 16. května otevírá novou výstavu My brouci. Ta srovnává obrazy brouků Romana Franty se sbírkami skutečných brouků. Výstavu zahájí hned dvě vernisáže - odpoledne výhradně pro děti, večer pro dospělé.

Vernisáž výstavy ve výstavních místnostech teplického zámku od 16,00 hodin je určena výhradně pro dětské návštěvníky. Děti společně s umělcem Romanem Frantou připraví výstavu, která srovnává obrazy brouků s muzejními entomologickými sbírkami na večerní vernisáž v 18,00 hodin. Prostřednictvím zábavných aktivit se děti seznámí s vystavenými uměleckými díly a muzejními exponáty. Akce je určena pro děti od 5 do 12 let bez doprovodu rodičů.

"Výstava My brouci nabízí vedle nejaktuálnější tvorby autora, vytvořené speciálně pro výstavu v Teplicích, také konfrontaci obrazů brouků s částí entomologických sbírek muzea, jejichž čistě funkční estetika se mimo rámec vědy přibližuje formám konceptuálního umění. Výstava My brouci je tedy pokusem provázat možnosti vystavovat současné umění s možností prezentovat sbírkové fondy Regionálního muzea v Teplicích," vysvětluje kurátorka. Roman Franta (1962) své obrazy vytváří od 90. let 20. století a prostřednictvím multiplikovaného motivu brouka glosuje svět umění i aktuálního dění. Fascinaci motivem samotným, tedy broukem, hmyzem, světem hmyzu a jeho hemžením, dokládá autor také nejnovější tvorbou, v níž tento motiv znovu oživuje a prolíná s dalším oblíbeným žánrem - portrétem. Pro výstavu vznikly i artefakty do veřejného prostoru. Kurátorkou výstavy je Mgr. Vendula Fremlová, Ph.D., odbornou spolupráci jí poskytl muzejní entomolog Miroslav Žemlička. Výstava potrvá do 1. září.