reklama 300 turistických cílů na jednom místě
e-region.cz - regionální internetový magazín pro volný čas

Zámek pletený z krajky zdobí galerii v Duchcově

publikováno: 14.4.2014, kategorie: Výstavy, autor: redakce

Sdílet: facebook twitter google+

Letošní sezóna na duchcovském zámku byla na konci března zahájena dvěma kulturními akcemi. Pro děti byl připraven zámecký karneval v benátském stylu, který pořádal samotný Giacomo Casanova a jeho hosté. Zatímco děti mohli absolvovat bohatý zážitkový program, maminky a babičky měly možnost letos poprvé navštívit zámeckou galerii, ve které byla zpřístupněna výjimečná výstava pletené krajky Hany Malé z Duchcova.

Projekt „Zámek pletený z krajky“ propojuje zámecké prostředí s tradicí výjimečné rukodělné výroby, jejíž techniky pronikaly do českých zemí už od období renesance prostřednictvím čilých kulturních styků se severní Itálií. V oblasti Krušnohoří se těšily velké oblibě zejména v 18. a 19. století. Krajkářství se tak postupně stalo součástí každodenního života na aristokratických sídlech nejdříve v oblasti oděvní kultury, poté i v lidovém prostředí a etablovalo se při výrobě interiérových dekorativních textilií. „Obě tyto tradice jsou na výstavě připomenuty, a zároveň naznačují, že bravurně zvládnutá technika pletení, vyznačující se osobitostí a invencí, není pouhým řemeslem, ale skutečným uměním,“ uvedl kastelán zámku Marian Hochel.

V posledních letech je však technika pletení na ústupu a to i navzdory tomu, že se vzory již po staletí předávají z generace na generaci. Cílem výstavy je proto upozornit na mimořádnou současnou produkci krajkářky Hany Malé z Duchcova (1936), která se technice pletení věnuje řadu let a jejíž pozoruhodná sbírka krajkových dekorací již překročila úctyhodných 2 000 kusů. Své krajky vystavuje od roku 2008 a napomáhá tímto k připomínce a udržování tradice této mizející rukodělné výroby.

Na výstavu v duchcovské zámecké galerii zapůjčilo několik artefaktů a odbornou radu poskytlo i Regionální muzeum v Teplicích, které uspořádalo výstavu paní Malé pod názvem Království pletené krajky v roce 2011. 

„Výstava krajkových dekorací Hany Malé je poctou a zároveň poděkováním krajkářce s mimořádným nadáním, energií a trpělivostí, se kterou i nadále tvoří a rozšiřuje svou sbírku. Paní Malá darovala v roce 2011 celkem 469 krajkových deček různých vzorů, velikostí a barev do mobiliárního fondu zámku Duchcov, aby tak mohly být uchovávány příštím generacím a připomínaly techniku pletení, kterou autorka úspěšně udržuje ve městě Duchcov. Zhruba třetina z této sbírky je nyní prezentována na výstavě v duchcovské zámecké galerii," uzavírá kastelán zámku Marian Hochel.   

Výstava je zpřístupněna v zámecké Galerii Giacomo od 29. března do 1. června 2014, vstupenky na výstavu lze zakoupit v pokladně zámku.