e-region.cz - regionální internetový magazín pro volný čas

O Žižkovi aneb 601 let od dobytí Chomutova husity

publikováno: 14.3.2022, kategorie: Vzdělávání, autor: redakce

Sdílet: facebook twitter google+

Přesně v den 601. výročí dobytí města husity zavítá do Chomutova přední znalec husitské doby, autor rozsáhlé monografie o Janu Žižkovu, Petr Čorneje. V budově historické radnice na náměstí 1. máje ve středu 16. března historik připomene krvavé události z března 1421.

Posluchači se při přednášce seznámí s průběhem husitského tažení do severozápadních Čech a konkrétně s okolnostmi útoku na město Chomutov 16. března 1421, při němž došlo k masakru katolického obyvatelstva. V širším kontextu bude věnována pozornost osobnosti husitského hejtmana Jana Žižky z Trocnova a jeho vojenským akcím v severozápadních Čechách.  

Prof. PhDr. Petr Čornej, DrSc. je přední český historik pozdního středověku, zvláště husitské doby. Je autorem mnoha knih, nejnověji zejména vysoce ceněné 850 stran čítající monografie „Jan Žižka: Život a doba husitského válečníka“ z roku 2019. Za mimořádné literární dílo, vydané u příležitosti 600 výročí začátku husitské revoluce, obdržel autor prestižní cenu Magnesia Litera 2020. 

Přednáška v chomutovském muzeu v pobočce na radnici začíná v 17,00 hodin. Vstupenky budou v prodeji na místě před přednáškou. Základní vstupné je 50 Kč, snížené vstupné pro žáky a seniory 25 Kč.