e-region.cz - regionální internetový magazín pro volný čas

Divadelní Hoří, má panenko rozesměje i dojme

publikováno: 14.3.2015, kategorie: Zajímavosti, autor: Magdaléna Jenčíková

Sdílet: facebook twitter google+

Zaplněné divadlo a potlesk ve stoje. Tak dopadla premiéra nové hry Docela velkého divadla v Litvínově, adaptace slavného oscarového filmu Miloše Formana. V hlavních rolích se představili David Suchařípa, Pavel Nový a Josef Náhlovský. Pražská premiéra se uskuteční v Divadle u Hasičů 24. března.

Zlomená noha Josefa Náhlovského, chřipková epidemie, problémy se zkouškami kvůli souběžnému natáčení a jiným divadelním závazkům herců. Cesta k premiéře nové hry rozhodně nebyla jednoduchá. A výsledek? Poctivá komedie, ve které si každý najde svá vtipná místa. A závěr, při kterém jde legrace stranou, stejně jako ve filmu Miloše Formana. Stále platí, že jde o téma, které ani po padesáti letech neztratilo nic ze své aktuálnosti.

„Jaroslav Papoušek tehdy s Milošem Formanem a Ivanem Passerem našli téma, které je o nás, které na nás ukazuje. Myslím, že jsme se od těch 60. let zase tak příliš nezměnili," říká Pavel Nový, který na jevišti ztvárnil roli bývalého velitele hasičů Lojzíka Hanouska.

„Když jsme dostali nabídku nastudovat Hoří, má panenko, bylo nám jasné, že to nebude jednoduché. Ten dlouhý potlesk na konci nám dodal obrovskou dávku energie a radosti. Navíc to byla 90. premiéra našeho divadla a také 90. premiéra režiséra Jurije Galina, pod jehož režijním vedením vznikla i tato komedie," dodává dramaturgyně a herečka Docela velkého divadla Jana Galinová.

Na divadelních prknech nechybí slavná soutěž o nejkrásnější dívku hasičského bálu a dojde i na rozkradenou tombolu. Představili se tu mladí herci Docela velkého divadla, ale překvapením byl i zkušený komik Josef Náhlovský. „On je sólista a velký improvizátor. Přestože často hraje takové prosťáčky, tak je také velmi chytrý, a tak rychle pochopil, že toto je kolektivní práce a začal sloužit celku, což bylo jen ku prospěchu věci," dodává Jana Galinová.