e-region.cz - regionální internetový magazín pro volný čas

Zima v Krušných horách: Víkend nabídne sníh i slunce

publikováno: 14.2.2019, kategorie: Turistika, autor: Kateřina Táborská

Sdílet: facebook twitter google+

I tento víkend má být v teplý, ale zato nás čeká modrá obloha a sluníčko. Lyžařské areály jsou připravené na další nápor lyžařů. Ve většině z nich leží od půl do jednoho metru sněhu, ve vyšších partích až dva metry. V Krušných horách jsou upraveny stovky kilometrů běžeckých tras.

Podle předpovědi počasí čeká Krušné hory poměrně klidný víkend bez sněžení, závějí nebo silného větru. Přestože se i na horách otepluje, lyžařská střediska už mají dostatečnou zásobu sněhu, aby mohla být v plném provozu. Silnice jsou sjízdné, ovšem často pokryté vrstvou sněhu. Uzavřena je silnice Výsluní - Rusová.

Pokud chcete začít něco netradičního, vydejte se na historický lyžařský kombinační závod Aschberglauf, který startuje v sobotu 16. února v Bublavě. Prezentace závodníků je u obecního úřadu v 10,00 hodin, startovné dobrovolné. Závod je určen pro děti i dospělé. Na Božím Daru se o víkendu běží 48. ročník Karlova běhu ze seriálu Stopa pro život. V sobotu se pojedou dětské závody se startem v 10,00 a 10,30 hodin, v 11,00 hodin startuje závod na 22 km volně a poté 12 km volně. Hlavní závody budou v neděli dopoledne - klasika na 12, 22 a 45 km.

Skiareál Klínovec nabízí 31 kilometrů sjezdovek a dvanáct lanovek a vleků. Příjezdové komunikace jsou sjízdné a všechny skibusy jsou v provozu. Využít tak můžete třeba linky z Klínovce na Fichtelberg a lyžovat i v Německu. Otevřeno je od 9,00 do 16,00 hodin, večerní lyžování je už v provozu také denně od 16,00 do 21,00 hodin. Otevřen je také snowpark na Neklidu a cool fun park Pod Zámečkem. Na Klínovci leží více jeden a půl metru sněhu.

70 až 80 centimetrů sněhu leží ve středisku Klíny, kde je v provozu jak vlek K1 Poma, tak i sedačková lanovka, a to od 9,00 do 16,00 a od 17,00 do 20,00 hodin. Bobová dráha mimo provoz, snowpark v horní části sjezdovka Slalomák otevřen. 

Středisko Novako na Božím Daru, které nabízí lyžování především pro rodiny s dětmi, je v provozu celé od 9,00 do 16,30 hodin, večerní lyžování od 19,00 do 20,30 hodin, od středy je otevřen též snowtubing. Na Božím Daru je dále k dispozici vlek Za Prahou a Hranice.

V provozu je středisko na Bouřňáku na Teplicku. Ve čtvrtek 7. února středisko hlásí upravené všechny sjezdovky kromě Slalomáku. Pokladna i parkoviště v Mikulově. Otevřeno je od 9,00 do 16,00 hodin, večerní lyžování v sobotu a ve středu.

Skiareál Alšovka u Klášterce nad Ohří bude už v celotýdenním provozu, neboť začaly jarní prázdniny - vleky jedou každý den od 9,00 do 16,00 hodin, večerní lyžování v pátek a sobotu a poté v úterý a středu. Kiosek otevřen o víkendu, stejně tak lyžařská škola, půjčovna je otevřena denně.

Tento týden je skiareál Mezihoří na Chomutovsku, kde leží kolem pů metru sněhu, v provozu denně od 9,00 do 16,00 hodin, večerní lyžování 17,00 - 19,30 hodin. 

Areál na Komáří Vížce u Krupky je během týdne mimo provoz, lyžuje se o víkendu od 9,00 do 16,00 hodin a k dispozici jsou tři vleky.

Na Českém Jiřetíně je v týdnu v provozu jeden vlek U kostela, a to od 9,00 do 16,00 hodin. Během víkendu budou otevřeny všechny čtyři vleky. Silnice do Českého Jiřetína je sjízdná.

Na sjezdovce v Meziboří u Litvínova můžete lyžovat ve všední dny vždy odpoledne od 16,00 hodin, o víkendu od 10,00 do 16,00 hodin a od 17,00 do 20,00 hodin.

V areálu Zadní Telnice leží 50 až 70 centimetrů sněhu a v provozu jsou všechny sjezdovky a vleky kromě Slalomáku. Otevřeno od 9,00 do 16,00 hodin, ve čtvrtek a pátek prodloužen provoz až do 17,00 hodin.

Skiareál Pyšná u Jirkova je také v kompletním provozu, tedy tři vleky a tři sjezdovky, a je otevřen v týdnu od 10,00 do 16,00 hodin, večer denně mimo neděli od 17,00 do 20,00 hodin, o víkendu se začíná již v 9,00 hodin. Během týdne je však v provozu jen malý vlek.

Dobré podmínky zatím najdou v Krušných horách také běžkaři. V okolí Klínů jsou k dispozici běžecké okruhy na Mračném vrchu (modrý, zelený, oranžový, žlutý a hnědý), trasa na Klínskou bránu, okruh okolo Jelení hlavy a část Neuhausenského okruhu, celkem více než 35 km. Naposledy byly upraveny v úterý 12. února večer. V lesních na Litvínovsku nadále platí zákaz vstupu, takže všechny trasy nemohou být upravovány. Respektujte zákaz vstupu mimo upravené trasy. Využijte parkoviště nad penzionem Stará Pošta nebo na Mračném vrchu. Na Dlouhé Louce leží kolem metru sněhu a okruhy tu byly naposledy upraveny v noci na středu 13. února, trasy jsou vyčištěné od popadných větví a stromů. Na Lesné bylo ve středu 12. února ráno upraven okruh Leseňská plán, další úpravy jsou naplánovány ve čtvrtek. Příjezd je možný pouze od Jirkova, silnice od Hory Svaté Kateřiny je neprůjezdná (informace ze středy 13. února).

Další upravené běžecké tratě jsou k dispozici u skiareálu Alšovka. Okruhy vedou od parkoviště skiareálu směrem k Měděnci a k Rusové. Běžky využijete i u sjezdového areálu Mezihoří na Chomutovsku. Nabízí se dvě trasy Mezihoří - Zákoutí na 4,5 km se startem v horní části sjezdovky nebo tři menší Mezihořské okruhy, které se sbíhají u rozcestí v horní části obce. Adolfov hlásí 40 kilometrů upravených tratí z uplynulého víkendu, Petrovice upravily trasy 9. února, ale na pláních jsou zaváté. Veškeré tratě v okolí Klínovce a Božího Daru mají nyní status upravené, čeká vás proto téměř stovka kilometrů bílé stopy. Aktuální stav běžeckých tras v Karlovarském kraji můžete sledovat zde

Foto: Pixabay.com