e-region.cz - regionální internetový magazín pro volný čas

Konkrétní přednáška o abstraktním umění

publikováno: 13.10.2016, kategorie: Vzdělávání, autor: Ivana Bonaventurová

Sdílet: facebook twitter google+

Co to je Aneb to umím taky! je podtitul přednášky, která se koná ve čtvrtek 20. října v Galerii Radniční sklípek v Litvínově. Jde o první přednášku v rámci cyklu Open forum v galerii. A protože jsme v galerii, tak o výtvarném umění. Jedním z prvních témat bude abstrakce! Světem abstrakce vás svižně, vtipně a srozumitelně provedou Jiří Bartůněk a Luděk Prošek.

Kontroverzní výtvarný směr, o kterém dokonce sám velký Picasso řekl, že všechno je abstrakce, jiný zas že abstrakce neexistuje! Tak jak to tedy je? Nutno podotknout, že laici odborné škatulky nepojmenovali… Výtvarné směry a kategorie, zde byly odjakživa. Vznikaly a zanikaly v souladu s danou dobou, z potřeby vymezení ale i orientace, určovaly směr, ovlivňovaly trendy i samotný vývoj (nejen!) výtvarného umění. Proč se v nich nepokusit zorientovat?

Pochopení abstraktního umění je velmi individuální, laicky jím označujeme vše, co není konkrétní a buď ho zavrhneme díky známého pocitu: no to bych uměl taky... (co by tomu asi řekl takový Paul Klee), nebo mu jednoduše nerozumíme. Mnohdy ani nemůžeme. Napodobit dílo bychom snad dokázali, ale to nejpodstatnější - originální myšlenku výtvarníka, jedinečný nápad, vizi, zhmotněnou představu a dané subjektivní vidění světa, je nepřenosné. I když, kdo ví. O to vše se totiž pokusíme v naší galerii. A třeba potom zvládnete namalovat i svůj první abstraktní obrázek!

Abstraktním uměním svižně, vtipně a srozumitelně provedou Jiří Bartůněk a Luděk Prošek. Součástí přednášky bude foto projekce, která představí světové ikony jako na dlani. Nečekejte ovšem suchopárnou akademickou přednášku, ale živelné fórum plné otázek a odpovědí. 

Začátek je 20. října od 17,00 hodin, vstupné 10, 20 a 30 Kč.