e-region.cz - regionální internetový magazín pro volný čas

Ohromující svět hmyzu v mosteckém muzeu

publikováno: 13.9.2019, kategorie: Výstavy, autor: Jitka Klímová

Sdílet: facebook twitter google+

Jak krásný může být nepatrný hmyz vás přesvědčí autorská výstava fotografií a ilustrací Pavla Krásenského z mosteckého muzea. Entomologická výstava začíná v Oblastním muzeu a galerii v Mostě e čtvrtek 19. září a prohlédnout si ji můžete až do konce ledna příštího roku. Uvidíte také, jak ilustrace a fotky do knih a časopisů vznikají, a výsledky můžete porovnat se skutečnými "modely".

Pavel Krásenský pracuje v Oblastním muzeu a galerii v Mostě jako vedoucí přírodovědného oddělení a kurátor entomologické sbírky. Vědecké ilustraci a fotografii se věnuje již od svých dvaceti let. Jeho ilustrace a fotografie se objevují v řadě českých, ale i zahraničních časopisů nebo knih, které se bez kvalitních obrázků neobejdou. Věnuje se především perokresbě a tzv. skládané makro fotografii, které mají v entomologii dlouholetou tradici.

Výstava Vědecká ilustrace a fotografie v entomologii je rozdělena do dvou částí. V části s ilustracemi budou představeny jak skici, tak finální ilustrace. Především skicám bude věnována velká část výstavy, neb jsou důležitým základem pro kvalitní a především přesnou vědeckou ilustraci. Některé ilustrace budou doplněny i hmyzím druhem, který posloužil jako předloha. V části s vědeckými fotografiemi budou jak samotné vědecké fotografie, tak fotografovaný hmyz. Bude také vysvětlen postup, jakým způsobem vědecká fotografie vzniká, jaké jsou k tomu potřeba pomůcky a co musí autor udělat před tím, než se fotografie objeví v nějaké publikaci.

Celá výstava bude doplněna vědeckými publikacemi a dalšími tištěnými materiály, ve kterých se kresby a ilustrace autora objevily. Bude krátce zmíněn i postup vzniku ilustrované kresby, včetně pomůcek a triků, které pomáhají autorovi dosáhnout co nejlepších a nejpřesnějších výsledků.

Výstava potrvá do 31. ledna 2020. Vernisáž začíná ve čtvrtek 19. září v 17,00 hodin v hlavní budově muzea.