e-region.cz - regionální internetový magazín pro volný čas

Božítělová posejpka v Žatci potřetí

publikováno: 13.6.2022, kategorie: Slavnosti a festivaly, autor: Jitka Krouzová

Sdílet: facebook twitter google+

Božítělovou slavnost a téměř zapomenutou tradici tvoření obrazců z okvětních lístků představí Regionální muzeum K. A. Polánka v Žatci ve středu 15. června od 14,00 do 17,00 hodin v muzejní zahradě. Zapojit se ale můžete i u vlastního domu.

"Takzvaná Božítělová posejpka doprovází křesťanské oslavy Božího Těla, které připomínají přijímání Těla a Krve Páně v podobě chleba a vína. V předvečer slavnosti se před vchody domů stelou obrazce z okvětních lístků, větviček a listů," vysvětluje Monika Merdová z žateckého muzea.

V muzeu si letos tento malebný zvyk můžete vyzkoušet už potřetí. Kromě možnosti vytvořit si vlastní květinový obrázek se návštěvníci dozví, jak se svátek slavil na Žatecku a jaké další zvyky se k tomuto období vážou. Vstup na akci je zdarma.

Muzejníci navíc vyzývají k zapojení se i na vlastních zahrádkách, chodníčcích a zápražích. Stačí na procházce přírodou nebo z vlastní květeny nasbírat jakékoliv květy, lístky nebo proutí a zapojit svou fantazii. Kdo se chce vlastní posejpkou pochlubit, ať fotografie výtvorů pošle na merdova@muzeumzatec.cz nebo na sociálních sítích označí příspěvek hashtagem #posejpka.

Ilustrační foto: Pixabay.