e-region.cz - regionální internetový magazín pro volný čas

Beethovenův festival Teplice: Komorní koncert Smetanova tria

publikováno: 13.6.2018, kategorie: Hudba, autor: Magdaléna Jenčíková

Sdílet: facebook twitter google+

Smetanovo trio založené v roce 1934 legendárním českým klavíristou Josefem Páleníčkem, patří k nejprestižnějším českým souborům současnosti. Ve svém současném složení se představí posluchačům v Zahradním domě v Teplicích v pondělí 18. června, kdy Hudební festival Ludwiga van Beethovena vstupuje do svého posledního týdne.

Smetanovo trio zahraje ve složení Radim Kresta - housle, Jitka Čechová - klavír a Jan Páleníček - violoncello. Současní členové ve své interpretaci navazují na ideál, který vytvořili jeho předchůdci, ale i další významné sólistické osobnosti interpretačního umění 20. století, které se setkávaly na poli komorní hudby. I dnešní členové Smetanova tria - všichni tři významní čeští sólisté - dokazují, že základním předpokladem úspěchu každého kvalitního tria je dokonalá sólistická vybavenost hráčů. Trio je pravidelným hostem významných pódií doma (Pražské jaro, Janáčkův máj, Moravský podzim, Concentus Moraviae aj.) a v zahraničí. Smetanovo trio spolupracuje s předními dirigenty jako je Jiří Bělohlávek, Libor Pešek, John Axelrod, Michael Boder, Tomáš Hanus a s domácími i zahraničními orchestry, z nichž jmenujme například Bamberger Symphoniker, Orchestra della Svizzera italiana Lugano, Orchestre National des Pays de la Loire, Symfonický orchestr hl. města Prahy FOK, Pražská komorní filharmonie aj. Trio realizovalo celou řadu nahrávek u domácích a zahraničních společností, od roku 2000 pravidelně nahrává pro firmu Supraphon. V sezóně 2017-2018 čekají trio vedle koncertů v Čechách zájezdy do Anglie včetně vystoupení v prestižní londýnské Wigmore Hall, Itálie, Německa a USA.

V programu pondělního koncertu jsou klavírní tria Ludwiga van Beethovena, Alexandra Zemlinského a Bedřicha Smetany. Koncert začíná 18. června v 19,00 hodin v Zahradním domě v Teplicích. Vstupenky stojí 120 Kč, abonenti filharmonie, studenti a senioři 60 Kč.

V následujícím týdnu už hudebnímu festivalu Ludwiga van Beethovena 2018 zbývají jen zastávky v Litoměřicích a Teplicích a závěrečný koncert. Celé festivalové dění můžete sledovat ve Speciálu Beethovenův festival Teplice