e-region.cz - regionální internetový magazín pro volný čas

Tipy na prodloužený velikonoční víkend 15. až 18. dubna

publikováno: 13.4.2022, kategorie: Tipy na víkend, autor: Kateřina Táborská

Sdílet: facebook twitter google+

Dlouhý velikonoční víkend si můžete užít na trzích a jarmarcích, na oslavách v horách, klášteře, nákupním centru nebo na zámku. Nabídneme také několik turistických výletů a výšlapů, prohlídky zámeckých sklepů a sokolníky.

Zelený čtvrtek
Ve čtvrtek 14. dubna, tedy na Zelený čtvrtek, se v Lounech koná velikonoční akce na Mírovém náměstí. Můžete si prohlédnout výstavu i ohrádku se zvířaty, ochutnat velikonoční speciality a dobrou kávu, posedět u živé hudby. Od 10,00 do 18,00 hodin.

Tvůrčí dílny
Ve čtvrtek 14. dubna můžete vyrazit na tvůrčí dílny do Galerie Kryt v Klášterci nad Ohří. Výrobu velikonočních dekorací doplní ochutnávka tradičních velikonočních pokrmů. Přijít můžete od 13,00 do 16,00 hodin.

Velikonoce v klášteře
O víkendu 16. a 17. dubna si můžete užít velikonoční tradice v oseckém klášteře. Každý den od 10,00 do 17,00 hodin uvidíte ukázky řemesel, můžete ochutnat domácí mazance a děti se mohou zapojit do tvořivé dílny. V sobotu v 11,00 a 15,00 hodin nabídne Divadlo Z Bedny velikonoční pohádky. Děti mohou od 13,00 hodin vyrazit na Putování za velikonočním vajíčkem. V neděli se ve 13,00 hodin koná "lov velikonočních vajíček" na nádvoří a ve čtyři odpoledne zazpívají děti v kostele Nanebevzetí Panny Marie.

Velikonoce v nákupním centru
K velikonočním oslavám se přidá také mostecké nákupním centrum Central. Pokud chcete strávit příjemné odpoledne s celou rodinou ve společnosti zajíce Ferdy, užít si zábavu a k tomu vyhrát zajímavé ceny, přijďte do Centralu v neděli 17. dubna. Od 14,00 hodin na vás čeká Velikonoční radování. Podrobnosti v článku Velikonoční radování v Centralu: Možná přijde i kůň.

Krušnohorský velikonoční jarmark
Velikonoční zvyky Krušných hor připomene v neděli 17. dubna horský areál Lesná na Chomutovsku. Uvidíte ukázky lidové tvorby a řemesel, pečení v šamotové peci, připraveny jsou pro děti i dospělé dílničky, velikonoční průvod a tradice vynášení Morany. Program je součástí zahájení jarní turistické sezóny v Krušných horách. Potrvá od 13,00 do 16,00 hodin.

Velikonoční výstup na Mědník
Začátek pochodu je v neděli 17. dubna před stadionem v Klášterci nad Ohří mezi 8,30 a 9,30 hodin. Trasa je vedena po naučné stezce Cesta z města a je dlouhá asi  10 km. Cíl je na vrcholu Mědníku. Každý účastník obdrží u startu mapu a v cíli dostane diplom a velikonoční vajíčko, děti i něco dobrého.

Pro velikonoční vajíčko na Pravdu
S Klubem českých turistů se můžete vydat i na zříceninu hradu Pravda na Džbánsku. Sraz je v pondělí 18. dubna v 10,15 hodin na nádraží v obci Solopysky a cíl v jednu hodinu na Pravdě. Trasa měří 10 až 15 kilometrů.

Velikonoční prohlídky
Projít se velikonočně nazdobeným hlavním zámeckým okruhem můžete během svátku na Stekníku u Žatce. Při prohlídkách soukromých a reprezentačních prostor se dozvíte nejen o osudech posledních majitelů, ale i něco málo o tradicích a zvycích tohoto svátku. Prohlídky od pátku 15. do pondělí 18. dubna začínají od 10,00 hodin vždy v celou, poseldní v 15,00 hodin. Součástí prohlídek bude i malé hudební vystoupení na varhany od pátku do neděle.

Velikonoční odpoledne
Kulturní centrum Klášterec nad Ohří připravilo pro návštěvníky na nedělní odpoledne program s divadlem, hudbou a tancováním pro celou rodinu. Zapojit se můžete do velikonočních dílen a nakoupit na jarmarku.

Valečský velikonoční špacír
Druhý ročník Valečského velikonočního špacíru vychází z infocentra Prádelna v areálu valečského zámku. Hromadný start ve 13,00 hodin. Cíl bude u nové stezky podél Mlýneckého potoka za hřbitovem, kde vás od 15,30 hodin čeká drobné občerstvení a sousedské otevření této nové stezky podél Mlýneckého potoka. Těšit se můžete na lokální ochutnávky -  valečský mošt ze Živaleč, pivo z pivovaru Valeč a doupovská špekáčky od Pelantů. 

Dům a zahrada
Ve čtvrtek 14. dubna se na lounském výstavišti otevře jarní veletrh Dům a zahrada s možností inspirace i nákupů. Přihlášeno je více než 200 vystavovatelů z oblasti zahrady, stavby a bydlení. Otevřeno bude do neděle 17. dubna vždy od 9,00 do 17,00 hodin.

Den sokolnictví
O velikonočních svátcích nabídne program také Horní Hrad u Stráže nad Ohří. Sobota 16. dubna bude patřit sokolnictví a lovectví. Čekají vás ukázky letů, soutěže pro děti, přednášky o sokolnictví. Otevřeno bude od 10,00 do 17,00 hodin. V neděli pak začíná v 19,00 hodin veliko-noční prohlídka hradu i okolní s vypravěčem Viktorem Braunreiterem, kterou doplní šerm a ohňová show.

Velikonoční jarmarky
Kde nakoupíte pomlázky, vajíčka a další velikonoční zboží? Do soboty 16. dubna trvá jarmark na 1. náměstí v Mostě. V Litvínově na náměstí Míru se jarmark koná od úterý 12. do čtvrtka 14. dubna. Velikonoční téma bude mít i nedělní akce Dovalte na Vale v ulici Na Valích v Lounech (od 11,00 hodin). Stánky se otevřou také ve Dvoře svatého Jakuba v Žatci, a to v neděli 17. dubna od 10,00 hodin. Ve čtvrtek 14. dubna se bude velikonoční jarmark konat v Proboštově na Teplicku, a to na náměstí Svobody od 13,00 hodin. Stánkový prodej doplní country kapela a dílny v knihovně.

Farmářské trhy, které také nabídnou velikonoční zboží, budou tento víkend v sobotu 16. dubna na náměstí 1. máje v Chomutově, V pátek 15. dubna od 8,00 do 13,00 hodin budou na náměstí Svobody v Žatci. Součástí bude i bohatý doprovodný program, který zajistí kapela Švejk-Band, kejklíř, šermíři nebo kouzelník.

Koncert v klášteře
Ve velikonočně vyzdobeném kostele Františkánského kláštera v Kadani se bude na Boží hod 17. dubna konat koncert pro varhany a zpěv. Zazní Dvořákovy Biblické písně a skladby Mendelsohna-Bartoldyho. Začátek v 18,00 hodin.

Do sklepa
Na pondělí 18. dubna chystá zámek v Duchcově speciální prohlídky běžně nepřístupných prostor. Podívání se do zámecké kuchyně, divadla i podzemí. Prohlídky začínají v 10,00, 12,30 a 15,00 hodin. Oč čtvrtka až do pondělí vás čekají při běžných prohlídka svátečně vyzdobené interiéry.

Další akce můžete vyhledávat prostřednictvím Kalendáře akcí.

Ilustrační foto: Velikonoce v zámku Valdštejnů v Litvínově.