e-region.cz - regionální internetový magazín pro volný čas

Kam bezpečně do přírody: S Čechem za výhledy

publikováno: 13.4.2020, kategorie: Turistika, autor: Kateřina Táborská

Sdílet: facebook twitter google+

Při dalším výletu za čerstvým vzduchem se rozhlédneme po Českém středohoří a Poohří. Dívat se přitom budeme z míst, která obdivoval spisovatel Svatopluk Čech. Vydáváme se na Perucko.

Pobyt v přírodě je zásadní pro naši iminutu a pomáhá i naší psychice zvládnout současné náročné dny. Vydejte se proto s námi bezpečně do přírody. Další informace o tom, proč jsme začali zveřejňovat tyto tipy najdete v článku Kam bezpečně do přírody: Série tipů na výlety.

Výlet začínáme v Peruci na Lounsku. Auto je možné nechat například u zahrádkářské kolonie v ulici K Myslivně, případně u čerpací stanice EuroOil. Ulicí pak sejdeme na křižovatku s odbočkou na Slavětín a Černochov, půjdeme rovně, kde se napojíme na modrou turistickou značku a také Naučnou stezku Perucko. Cesta vede převážně lesem, je pohodlná a vhodná i pro cyklisty (cyklostezka č. 202). Po 1,5 kilometru dorazíme ke Krásné vyhlídce. Je spjata se jménem spisovatele Svatopluka Čecha, který na Perucku prožil své dětství. 

Kdo si chce cestu protáhnout, může pokračovat dál po modré do Chrastína a poté se vrátit do Peruce po trase naučné stezky údolím Debéřského potoka. Okruh měří asi osm kilometrů, poslední část od peruckého mlýna je třeba absolvovat po silnici. Z Chrastína také pokračuje po žluté cesta k rozhledně Stradonka. Trasa tam a zpět činí asi 9 kilometrů.

Jak bezpečně vyrazit na výlet nebo procházku? Pokud je to možné, vyhněte se hromadné dopravě. Budeme vám nabízet tipy jako pro motorizované, tak krátké výlety přímo z měst. Choďte pouze v úzkém rodinném kruhu, nepřibírejte žádné přátele nebo sousedy či spolužáky vašich dětí - společný pohyb je s výjimkou rodiny omezen na dvě osoby. Než opustíte území obce, mějte na sobě vždy roušku. Vezměte si s sebou vlastní zásobu jídla a pití - restaurace jsou zavřené a do místních obchodů nechoďte. Pokud na cestě někoho potkáte, poodejděte z cesty a vyhněte se. V přírodě roušku nosit nemusíte.

Užijte si pobyt v jarní přírodě a hodně zdraví!