e-region.cz - regionální internetový magazín pro volný čas

Brány památek se o víkendu otevírají

publikováno: 13.4.2015, kategorie: Slavnosti a festivaly, autor: Kateřina Táborská

Sdílet: facebook twitter google+

Mezinárodní den památek nabídne tento víkend jedinečnou příležitost navštívit jindy uzavřená místa nebo si prohlédnout historická sídla či muzea zcela zdarma. Některé akce se konají pod mottem Brány památek dokořán. Co můžete v sobotu 18. a neděli 19. dubna vidět na severu Čech? Netradiční prohlídky se chystají na Stekníku nebo Jezeří, Chomutov otevře své památky zdarma, Krásný Dvůr zve na procházku parkem, terezínskou bránu obsadí sapéři (na fotce).

Chomutov

Chomutovské památky otevřou své brány v sobotu 18. dubna od 9,00 do 17,00 hodin zcela zdarma. Navštívit můžete expozice chomutovského muzea jak v jezuitském areálu, tak v budově radnice, kde bude ke shlédnutí též pracovna primátora nebo rytířský sál. Hvězdářská věž muzea bude otevřena od 10,00 do 16,00 hodin, prohlídky každou hodinu. Zavítat můžete též do muzea československého opevnění n Kočičáku (od 10,00 do 17,00 hodin), přístupné jsou též všechny chomutovské galerie. Více na webu města

Zámek Stekník

Speciální prohlídky se zaměřením na ikonografii nově zrestaurovaného prostoru zámecké kaple Navštívení Panny Marie a výklad doprovázený scénickým osvětlením čekají návštěvníky v sobotu i neděli na zámku Stekník u Žatce. Prohlídky začínají od 9,00 hodin, vždy v celou až do 15,00 hodin, trvají asi třičtvrtě hodiny. Vstupné se platí - 70, zlevněné 50 Kč.

Zámek Jezeří

V rámci Mezinárodního dne památek budou uskutečněny dvě speciální prohlídky s paní kastelánkou, zaměřené i na jinak nepřístupné části zámku. Začínají v sobotu 18. dubna v 11,00 a 14,00 hodin, počítejte s tím, že budou trvat minimálně dvě hodiny. Vstupné je 70 korun.

Zámek Krásný Dvůr

V sobotu 18. dubna ve 14,00 hodin vám přednáška ve Velkém sále zámku Krásný DVůr připomeneme polního maršála Karla Filipa Schwarzenberga, vítěze nad Napoleonem v bitvě u Lipska. Jeho socha v Novogotickém templu bude letos restaurována. V rámci přednášky bude představena také unikátní fotografie modelu sochy polního maršála, která zachycuje podobu pomníku před jeho poškozením ve 40. letech 20. století. V 10,00 a 16,00 hodin začíná komentovaná prohlídka procházka parkem, vychází od pokladny, vstupné 30 Kč.

Úštěk

V rámci dokončené akce Revitalizace židovských památek v České republice 10 hvězd je možná prohlídka netradičních prostor Židovské školy a Rabínského domu v Úštěku v sobotu 18. dubna od 10,00 do 17,00 zdarma s průvodcem.

Terezín

Stážnice Litoměřické brány, která uzavírala cestu do Terezína od Litoměřic, ožije vojenským duchem v sobotu 18. dubna. Budete moc vrátit v čase a ocitnout se v období Sedmileté války, kterou vás provede vojenská jednotka Sappeur Corps z Terezína. Dozvíte se něco nejen o životě běžného života vojáka na stráži, ale i o historii pevnosti Terezín. Otevřeno od 10,00 do 17,00 hodin. Zajímavosti o skupině Sappeur Corps i další termíny prohlídek se dozvíte zde.

Ve stejný den se koná Den otevřených dveří v terezínské jízdárně s jezdeckými a psími ukázkami. Nedílnou součástí jsou i ukázky vojenského života v období sedmileté války. Otevřeno od 14,00 do 16,00 hodin.

Foto: Sappeur Corps