e-region.cz - regionální internetový magazín pro volný čas

O skauting je v Mostě rekordní zájem

publikováno: 13.3.2019, kategorie: Pro děti, autor: redakce

Sdílet: facebook twitter google+

Mostečtí skauti, kteří zahájili svůj druhý rok v nových klubovnách a v novém místě působení, mají momentálně nejvíc členů v novodobé porevoluční historii. Do některého z oddílů dnes chodí 192 dětí a dospělých. I letos chystají spoustu akcí pro své členy i širokou veřejnost, mimo jiné několik dětských táborů.

"V roce 2018 navštěvovalo některý ze 4 dětských oddílů působících pod střechou mosteckého skautského střediska 154 členů. A letos je to o bezmála čtyřicítku více, konkrétně 192! V roce 2018 vznikly také nové dva dětské oddíly a další, oddíl pro starší skauty – rovery, vznikne v roce 2019," informoval vedoucí střediska Michal Tarant. V regionu skautského okresu Most působí 3 střediska (v Mostě, Litvínově a v Lounech), nově působí oddíl také v Rakovníku, skautský okres Most zahrnuje celkem 341 členů.

Nové skautské klubovny v Mostě již rok a půl fungují ve vlastní budově bývalého objektu plynáren v ulici Slovenského národního povstání 1191 (směr Souš u autodromu). "Program všech oddílů běží od pondělí do čtvrtka od 16,00 do 18,00 hodin. V případě zájmu je možné se ke skautům, v některých oddílech, stále přidat," říká Michal Tarant.

V roce 2019 připravují oddíly mosteckého střediska hned tři jarní a čtyři letní pobytové klasické skautské tábory, ve spolupráci s Centrem Radost a ZO OS Kovo Buzuluk Komárov pak dalších 11 příměstských táborů v Mostě, pobytových tematických táborů pro kluky a holky na Kálku či tradiční čtrnáctidenní tábor ve Smetanově Lhotě. 

"Podstatou celoroční skautské činnosti jsou nejen pravidelné dvouhodinové schůzky v našich klubovnách, těch se koná týdně více jak 15, nebo ve venkovním prostředí, ale také velmi oblíbené víkendové jednodenní či vícedenní výpravy do přírody," popisuje činnost mosteckých skautů Tarant. Pestrou nabídku aktivit však středisku připravuje také pro širokou veřejnost. "Tak jako v minulých letech se budou oddíly střediska prezentovat v rámci Mosteckých slavností v září, při příležitosti Dne dětí v červnu a v rámci akcí Říjen pro neziskovky, Květen pro veřejnost nebo Mostík." Mezi veřejností je zřejmě nejznámější akcí skautů rozdávání Betlémského světa před Vánocemi.

Na podzim si mostečtí skauti připomenou 30 let od znovuobnovení činnosti skautského hnutí v republice a tedy i v Mostě.