e-region.cz - regionální internetový magazín pro volný čas

Dramata z běžného života v podání Pavla Dobeše v Žatci

publikováno: 13.3.2019, kategorie: Hudba, autor: Karel Fiala

Sdílet: facebook twitter google+

Jako hudební poslové jara přijedou v pátek 15. března do Městského divadla v Žatci pánové Pavel Dobeš a Tomáš Kotrba. Bude se hrát na kytary akustické, znít bude folk & country a bude se zpívat česky i ostravsky.

Zpívat bude sic jen Pavel Dobeš, ale bude to stát za to. V jeho písničkách se občas vrátíme i téměř 40 let zpátky do doby, kdy Pavel Dobeš odpichoval u vysokých pecí a střídal různé profese. Bydlel v Ostravě Porubě, sbíral materiál na písničky a zpíval v tamním nářečí. Hrál v bigbítových i folkových kapelách, ale nakonec se proslavil jako folkový písničkář. Byly to takové humorné, více či méně nenápadné protestsongy. Jen tak mimochodem. Tehdy stačila nenápadná věta „...a tak se modlím k bohu, což jako bezpartijní mohu“ a posluchači věděli, jak to myslí, a v hledišti vybuchovaly salvy smíchu.

Jak to tak bývalo, všimli a všímali si ho i soudruzi od STB a tak se nakonec musel rozloučit s rodným Ostravskem, kde mu soudruzi vytvořili nedýchatelné prostředí, a emigrovat na západ do Hradce Králové, kde žije dodnes. To bylo někdy v polovině osmdesátých let, kdy už začal hrát a být známý i mimo region a svou ostravštinou si podmaňoval i české posluchače. Ti leckdy nerozuměli jeho nářečí, zato však obsah písní chápali velmi dobře. V Hradci už začal psát a zpívat česky, ale na popularitě mu to neubralo. 

Začínal s dvanáctistrunnou kytarou, což jeho písničky zhutňovalo, jako by se v nich občas rozpomínal na své bigbítové období. Třeba jeho první hit Jarmila je čirý bigbít. Do roku 1996 vystupoval s Milošem Dvořáčkem a dnes už přes dvacet let hraje Tomášem Kotrbou. Od Folkového kolotoče v Ostravě - počátku jeho dráhy písničkáře - se dostal se svou hudbou do USA, Kanady i Austrálie. Jeho písničky vyšly na 12 albech zčásti řadových, zčásti jako výběry, a to jeho poslední Koncert 1984 z edice Archivy se otevírají, zachycuje jeho nejstarší tvorbu. Napsal několik knih, zkoušel štěstí i v politice, ale nikde neuspěl zdaleka tak jako s kytarou a svými písničkami na podiu.

Představení je vhodné pro všechny milovníky humoru i činoher. Dobešovy písničky, to jsou brilantně napsaná miniaturní dramata z běžného života, kterým se umějí smát děti i dospělí.