e-region.cz - regionální internetový magazín pro volný čas

Muzeum připomene zánik a zrození Mostu

publikováno: 13.2.2020, kategorie: Výstavy, autor: redakce

Sdílet: facebook twitter google+

Výstava v mosteckém muzeu připomene pohnutou historii města Mostu ve 20. století. Nazvaná je Most - zánik a zrození a otevře se ve čtvrtek 20. února. Původně panelovou výstavu Národního památkového ústavu doplní muzeum o trojrozměrné exponáty ze svých depozitářů. Prohlédnout si ji můžete až do konce letních prázdnin.

"Letos uplyne již 56 let od vydání vládního prohlášení č. 180 o dostavbě nového Mostu a likvidaci starého města. Těžba na území historického města Mostu a veškeré důsledky, které s ní byly spojeny, jako je devastace krajiny, zánik sídla a vznik nového, přemístění tisíců lidí a zpřetrhání jejich vazeb, přestavují i v celosvětovém měřítku jedinečný společenský experiment," vysvětluje Jitka Klímová z propagace muzea.

Panelová výstava, vytvořená Národním památkovým ústavem v Ústí nad Labem před několika lety, dokumentuje dopady demolice starého Mostu a výstavby nového v architektonické a urbanistické rovině. Muzeum ji doplnilo o některé málo známé trojrozměrné exponáty ze svých sbírek, které byly po léta ukryty v depozitářích.

Vernisáž výstavy se koná ve čtvtek 20. února od 17,00 hodin v hlavní budově a vystoupení na ní žáci ZUŠ F. L. Gassmanna v Mostě. Potrvá do konce srpna. 

Foto: Archív Oblastního muzea a galerie v Mostě.