e-region.cz - regionální internetový magazín pro volný čas

Zoopark odzimoval zvířata v teráriích

publikováno: 13.2.2015, kategorie: Vzdělávání, autor: Martina Pelcová

Sdílet: facebook twitter google+

Poprvé v letošním roce mají návštěvníci Podkrušnohorského zooparku v Chomutově možnost navštívit expozici terárií. Expozice byla uzavřena jako každý rok z důvodu zimování zvířat, které je nutné pro následné úspěšné rozmnožování jednotlivých druhů. Zároveň proběhla v chovatelském zázemí rekonstrukce elektroinstalace a výměna starých terárií za nové.

„Všechna již dosluhující terária v zázemí byla vyměněna za nová,“ uvedl chovatel Jaroslav Zelinka a dodal: „Do terárií umísťuji mláďata z umělé líhně nebo jedince, které je nutné léčit. Můžu sem umísťovat i jedovaté druhy, protože terária mají bezpečnostní zámek.“

Obojživelníky a plazy chová zoopark od roku 2002, kdy byl zahájen provoz terarijní expozice. V současné době zde žije 140 jedinců terarijních zvířat v 17 druzích. „Mláďata se daří odchovávat pravidelně,“ uvedla ředitelka zooparku Iveta Rabasová. „V uplynulém roce to byl například ojedinělý odchov čtrnácti trnorepů afrických, úspěšný odchov blavorů žlutých nebo zmijí růžkatých,“ dodala ředitelka. Terária jsou oblíbeným místem pro většinu návštěvníků. Kontaktní prohlídky využívají skupiny v rámci zážitkových dnů a výukových programů.