e-region.cz - regionální internetový magazín pro volný čas

Tipy na třetí adventní víkend 14. až 16. prosince

publikováno: 12.12.2018, kategorie: Tipy na víkend, autor: Kateřina Táborská

Sdílet: facebook twitter google+

Třetí adventní víkend bude plný jarmarků a trhů - třeba v Úštěku, Teplicích, Žatci, Oseku a Lounech. Pozveme vás také na Živý betlém, na výlet do Saska nebo na adventní koncerty.

Úštěcký jarmark
Město Úštěk zaplní 15. prosince stylové stánky s řemeslníky a prodejci z Čech, Moravy a Slovenska. Trhy doplní několik vánočních výstav, nádherný betlém v kostele sv. Petra a Pavla. Náměstím budou po celý den znít koledy v podání pěveckých sborů. Na slet andělů se můžete těšit přibližně v 11,00, 14,30 a před 17. hodinou. Trhy jsou otevřené od 9,00 do 17,00 hodin, vstup zdarma.

Vánoční trhy
Od 14. do 23. prosince budou na Mírovém náměstí v Litoměřicích probíhat vánoční trhy. Připraveny budou ukázky z lidových tradic a řemesel, zaměřených na vánoční tématiku. Pro děti pak pohádky, vánoční koledy, soutěže a chybět nebude betlém a živá zvířátka.

Vánoční Sasko
Pokud chcete objevovat vánoční kouzlo sousedního Saska, můžete se vydat na výlet s týmem Offroadsafari. Do Německa se jeho terénní auta vypraví v neděli 16. prosince. Odjezd v 10,00 hodin, informace a přihlášky na www.offroadsafari.cz

Společný Advent
Na hlavním náměstí v saském Marienbergu se bude o víkendu slavit společný česko-německý Advent. V sobotu od 15,00 hodin se v Německu představí české soubory - pěvecký sbor Clavis Cordium, kapela Nedloubej se v nose a Homola Band a večer Ethnic Fusion Ensemble La Calle z Prahy. Na neděli 16. prosince je od 15,30 hodin připravena exhibice na ledě mosteckých kraslobruslařů a poté vystoupí saské sbory a orchestry. Na náměstí zároveň probíhají trhy a vánoční dílna.

Saské trhy
O víkendu 15. a 16. prosince se koná vánoční trh v saském Neuhausenu, ve městě proslaveném louskáčky. Na odpoledne je přichystán hudební program.

Hornický průvod
Saským Seiffenem, vánočním městečkem v Krušných horách, projde v sobotu 15. prosince velký hornický průvod. Začátek je v 15,30 hodin a informace o výletu do Seiffenu můžete získat v tomto článku

Vánoční jarmark v papírně
Ve Staré papírně v Žatci, pobočce regionálního muzea, se od 12. do 15. prosince koná vánoční jarmark. V prodeji budou vánoční dekorace, keramika, svíčky, včelí produkty, perníčky a další, zapojit se můžete do vánočních dílen. Od středy do pátku je otevřeno od 10,00 do 17,00 hodin, v sobotu potom od 13,00 do 17,00 hodin. Vstup je zdarma.

Zámecký koncert
Na zámku Stekník se v pátek 14. prosince od 18,00 hodin koná Adventní koncert v zámecké kapli. Hudbu skupiny Syrinx doprovodí čtené slovo a recitace v podání herečky a spisovatelky Ivanky Deváté.

Studentské trhy
Na náměstí Prokopa Velikého (u chmelového majáku) v Žatci se v pátek 14. prosince konají tradiční vánoční trhy studentů gymnázia a dalších organizací.

Putování do Betléma
V sobotu 15. prosince můžete navštívit kostel sv. Václava v Radičevsi u Žatce. Od 15,00 hodin je tam připraven program Putování do Betléma s jarmarkem, tvořením a hudbou.

Dílny v horách
V dílnách firmy NBW v Nové Vsi v Horách na Litvínovsku, která vyrábí tradiční dřevěné hračky a dekorace, se o třetí adventní neděli konají dílničky pro děti i dospělé. Prohlédnout si můžete též expozici hraček nebo nakoupit dárky. Otevřeno bude od 10,00 do 16,00 hodin.

Africký workshop
Oblastní muzeum v Chomutově pořádá v sobotu 15. prosince vánoční kreativní workshop pro rodiny s dětmi inspirovaný Afrikou. Rodiče s dětmi si mohou vyzkoušet různé techniky nebo materiály, které používají při výrobě vánoční dekorace v Africe, a zároveň prožít zábavný a tvořivý den. Otevřeno bude od 10,00 do 17,00 hodin v hlavní budově muzea v Palackého ulici. Další podobný workshop, nazvaný novoroční, se bude konat 5. ledna. Kromě toho si můžete v sobotu 15. prosince vyslechout besedu s Jaromírem Tlustým, sběratelem afrických betlémů. Beseda Africké betlémy viděné i neviděné se koná od 15,00 hodin v historických prostorách radnice.

Vánoční pečení
V rámci výstavy Než přijde Ježíšek si můžete v žateckém muzeu, v Křížově vile, vyzkoušet pečení vánočních perníčků. Péct se bude celý víkend 15. a 16. prosince a stejně tak poslední adventní víkend, vždy od 13,00 do 17,00 hodin. Vstup je 30 Kč, pro děti 20 Kč.

Trhy na Zámeckém náměstí
Vánoční trhy na Zámeckém náměstí v Teplicích se budou konat v sobotu 15. a v neděli 16. prosince. Nakupování zpestří vystoupení mnoha pěveckých sborů a na závěr zazní Česká mše vánoční. Ze zámeckého balkónu se bude pravidelně ozývat vánoční troubení a muzeum chystá oživené prohlídky s divadlem. Podrobný program najdete v tomto článku. V budově muzea bude v sobotu i neděli otevřena od 14,00 do 18,00 hodin vánoční dílna a v neděli pak budou probíhat oživené divadelní prohlídky s Divadlem v Pytli. Začátek každých 15 minut od 14,00 do 18,00 hodin.

Vánoční jarmark
Lounské muzeum pořádá v sobotu 15. prosince tradiční program nazvaný Vánoce v muzeu. Těšit se můžete na vystoupení andělů na chůdách, středověkou hudbu, staročeské koledy a vánoční zvyky, kejlíře a také vánoční trh. Program se koná od 10,00 do 17,00 hodin a podrobnosti najdete v článku o vánočním programu v Lounech

Vánoční a adventní koncerty
V litvínovském kostele sv. Michaela Archanděla pořádá ZUŠ Litvínov vánoční koncert, na němž se představí loutnista Jindřich Macek a akordeonistka Jitka Bašková. Začátek v 17,00 hodin v neděli 16. prosince. Vstupné 100 Kč.
V kostele Československé církve husitské v Lounech se v pátek 14. prosince od 17,00 koná koncert tradiční adventní varhanní koncert, která pořádá ZUŠ Louny.
V kostele svatého Petra a Pavla ve Volyni v Krušných horách se v sobotu 15. prosince koná adventní koncert. Vystoupí rusínský folklorní soubor Skejušan, od 15,00 hodin. Pořádá Sdružení přátel kostela sv. Petra a Pavla.

Vánoce na tvrzi
Tvrz v Divicích na Lounsku ožije v sobotu 15. prosince vánočním programem. Na vánočním setkání vystoupí Ivana Chýlková, Radka Fišarová, Berenika Kohoutová, Jan Cina. Mimo tradiční vánoční písně zazní také hity z muzikálů Hello, Dolly, Šíleně smutná princezna a Evita. K dispozici budou mimo jiné stánky s jídlem, horkými nápoji, ohřívače a mnohé další. Otevření tvrze v 16,00 hodin, začátek koncertu v 19,00 hodin, vstup 499 Kč.

Živý Betlém
Přijďte se poklonit Ježíškovi k jesličkám! Tuto sobotu na Mírovém náměstí v Kadani od 14,00 do 18,00 hodin. Kostýmované vystoupení doplní hudební skupina Zámecký sextet a král na koni, chybět nebude občerstvení. Podrobnosti v článku k adventnímu programu v Kadani

Adventní setkání se zvony
Na náměstí Svobody v Žatci se v sobotu 15. prosince koná adventní program pro celou rodinu. Od 16,00 do 19,00 hodin vás čekají dílničky s pouštěním skořápek, zdobením perníčků, krájením jablíček a hodem škrpálem. Hlavním bodem programu bude koncert Pražské mobilní zvonohry. Adventní pohádku hraje Divadlo v bedně. 

Adventní prohlídky
Také tuto neděli pokračují na Červeném Hrádku u Jirkova první adventní prohlídky. Vyzdobeným zámkem si projdete v doprovodu hraběnky a komorníka, připomenete si vánoční zvyky a čeká vás i občerstvení. Prohlídky se konají ve 13,00, 14,30, 16,00, 17,30 a 19,00 hodin, trvají 90 minut. Vstupné je 180 Kč dospělí, děti 90 Kč. Rezervace na recepci, tel. 474 684 560.

Vánoční tradice v klášteře
Osecký klášter ožije také tento adventní víkend 15. a 16. prosince vánočními tradicemi. V sobotu i neděli si můžete od 10,00 do 17,00 hodin prohlédnout ukázky řemesel, upect si v dřevěné formě vlastní perník, vymalovat skleněnou ozdobu, pustit svíčku ve skořápce nebo se seznámit s výrobu různých druhů vánočních ozdob. DDM Osek tradičně nabídne dílnu pro děti, a to vše při vůni svařeného vína, poslechu živé hudby a ochutnávce vánočního pečiva.

Františkánské Vánoce
O víkendu bude ve Františkánském klášteře v Kadani opět otevřena výstava Františkánské Vánoce, která přibližuje historii betlémářství od Františka z Asisi po současnost. Otevřeno od 10,00 do 17,00 hodin.

Půvabné Vánoce
Tak se jmenuje program v Teplicích v Bartholomeus Gallery, která se koná po oba víkendové dny od 10,00 do 18,00 hodin. Půjde o fler jarmark s rukodělnými výrobky v prostorách kostela s občerstvením a svařákem a hudebním doprovodným programem. Vstup 10 Kč.

Zámecký Advent
Oživené kostýmované prohlídky zámeckých interiérů v atmosféře nadcházejících vánočních svátků vás čekají na zámku Ploskovice u Litoměřic. Prohlídky se konají v sobotu i neděli 15. a 16. prosince od 15,00 do 18,00 hodin. Nutná rezervace tel. 416 749 092, e-mail ploskovice@npu.cz. Vstup 120 Kč dospělí, 90 Kč děti.

Další tipy můžete vyhledávat pomocí Kalendáře akcí.

Foto: Město Osek.