e-region.cz - regionální internetový magazín pro volný čas

Stavby století: Přesun mosteckého kostela v první desítce

publikováno: 12.11.2018, kategorie: Zajímavosti, autor: Kateřina Táborská

Sdílet: facebook twitter google+

Anketu o stavbu století vyhrál liberecký Ještěd. V první desítce má však své zástupce také Ústecký kraj. Na druhém místě skončila Masarykova zdymadla v ústecké čtvrti Střekov a na osmém místě je přesun kostela Nanebevzetí Panny Marie v Mostě.

Společnou anketu pro Českou i Slovenskou republiku vyhlásili čeští a slovenští architekti a stavebníci u příležitosti 100 let Československa. "Projekt České a slovenské stavby století si klade za cíl propagaci úspěchů českého a slovenského stavitelství v průběhu uplynulých 100 let," sdělili pořadatelé své cíle. Nominovali stovku staveb, z nichž vybírala veřejnost.

Na třetím místě se umístilo koupaliště Zelená žaba v Trenčianských Teplicích na Slovensku, čtvrté je Československé pohraniční opevnění, tedy svým způsobem také opevnění na Kočičáku nad Chomutovem. Na pátém místě skončil Hradec Králové coby Salon republiky, budovaný za první republiky především architektem Gočárem.

Jak dopadly stavby z našeho regionu? Koldům v Litvínově je sedmnáctý, vodní dílo Fláje skončilo na 23. místě. Na 51. místě se umístil obloukový most přes Ohři u Lokte.