e-region.cz - regionální internetový magazín pro volný čas

Počedělice o víkendu připomenou malíře Sýkoru - vycházkou i výstavou

publikováno: 12.7.2018, kategorie: Zajímavosti, autor: Kateřina Táborská

Sdílet: facebook twitter google+

Počedělice na Lounsku, místo, kde často tvořil malíř Zdeněk Sýkora, opět ožije setkáním příznivců jeho umění i genia loci tohoto koutu Poohří. V sobotu 14. července se koná další setkání Sýkorovy Počedělice. Nabídne vycházku podél Ohře, vzpomínkové setkání i výstavu z loňského ročníku výtvarného sympozia.

V sobotu 14. července v 10,00 hodin vychází z návsi v Počedělicích tematická exkurze podél řeky s komentářem botanika Jana Alberta Šturmy a Lenky Sýkorové, na jejíž přípravě se podílela skupina Místa zblízka. Trasa vede přes Kystru a měří asi tři kilometry.

Na vycházku naváže slavnostní odpoledne se vzpomínkou na malíře Zdeňka Sýkoru, od 15,00 hodin v Počedělicích. Součástí programu bude i letos jednodenní výstava účastníků loňského sympozia Krajinou Zdeňka Sýkory. Návštěvníci si mohou obrazy, kresby a fotografie prohlédnout přímo v Počedělicích, a to pouze toto sobotní odpoledne.

Kromě toho bude návštěvníkům zpřístupněn rekonstruovaný barokní kostel svatého Mikuláše v nedalekých Orasicích. Nebývale krásný je především malovaný dřevěný kazetový strop, jehož restaurování trvalo čtyři roky. Otevřeno bude od 14,00 do 17,00 hodin.

Zavítat můžete též do lounské městské galerie ve Vrchlického divadle, která bude v sobotu mimořádně otevřena od 14,00 do 18,00 hodin. Představuje fotografie Jiřího Jiroutka a Pavla Planičky, kteří se taktéž v minulosti účastnili počedělického sympozia.

Foto: Obec Počedělice.