e-region.cz - regionální internetový magazín pro volný čas

Školáci v Mostě budou zase o kousek blíž přírodě

publikováno: 12.5.2023, kategorie: Vzdělávání, autor: redakce

Sdílet: facebook twitter google+

„Blíž k přírodě, blíž k sobě“ – to je motto nového environmentálního projektu MOST k přírodě, který od května spouští Ekologické centrum Most pro Krušnohoří. Jedná se o další z řady osvětových akcí, kterými se snaží ekocentrum aktivizovat ty nejmladší skupiny obyvatel města.

„Hlavním cílem našeho projektu MOST k přírodě je podnítit zájem těch nejmladších obyvatel o životní prostředí v bezprostřední blízkosti jejich bydliště, tedy praktická forma environmentální výchovy s využitím reálného městského prostředí. Domnívám se, že právě zaměření na lokální témata, konkrétní problémy, které město řeší, může posloužit jako základ pro chápání těch globálnějších problémů nejen v ochraně životního prostředí,“ říká o projektu vedoucí mosteckého ekocentra Martina Černá.

Dalším neméně významným cílem projektu je zvýšit zájem dětí o prostředí, ve kterém žijí, o místa, která možná bez povšimnutí míjejí při cestě do školy.

Zapojení škol hraje v projektu velmi významnou roli. V rámci environmentálního projektu se děti stanou správci, resp. patrony nad vybranými lokalitami ve městě. Principem patronátu lokality bude osvěta a zájem o životní prostředí. Patroni budou ve vybrané lokalitě například mapovat její ekosystém, provádět úklidové akce, pozorovat život zvířat nebo se jí budou snažit nějak zpříjemnit, třeba výsadbou keřů či rostlin.

„V současné době je do projektu zapojeno šest kolektivů z mosteckých základních škol. Věřím, že se budou do projektu postupně přidávat další školy či zájmové dětské skupiny,“ dodává vedoucí ekocentra.

Projekt je založen na vzájemné spolupráci mezi školami, podnikatelským sektorem a veřejnou správou. V rámci projektu jsou proto naplánovány i exkurze do městských organizacích podílejících se na čistém životním prostředí ve městě. Patroni tak budou mít jedinečnou možnost prozkoumat, jak vše ve městě funguje.

Ilustrační foto: iStock.