e-region.cz - regionální internetový magazín pro volný čas

Hrnčířské dny v Archeologickém skanzenu v Březně u Loun

publikováno: 12.5.2015, kategorie: Vzdělávání, autor: Ladislav Bába

Sdílet: facebook twitter google+

Velice zajímavou akci připravuje Archeologický skanzen ve Březně u Loun, který spadá pod správu Oblastního muzea v Lounech. V několika etapách se zde totiž budou konat Hrnčířské dny. Zahajovací program proběhne v sobotu 16. května. Během celého dne bude probíhat oprava hrnčířské pece, ovšem hlavní program je připraven na 18. hodinu.

To začne přednáška o březenské keramice pocházející nejen z archeologických výzkumů. Na 19. hodinu je připraven táborový oheň a pro maximálně 20 osob bude i možnost nocování v objektech skanzenu. Nutno objednat předem, spacáky a karimatky musí mít každý vlastní. 

Další akce je připravena na sobotu 6. června. Již tradičně se uskuteční Dětský den ve skanzenu s bohatým programem. K vidění bude příprava keramického materiálu, ukázky slovanské hrnčířské tvorby, výmaz modelové pece, výpal v modelové peci, v provozu bude keramická dílna a k vidění spousta další řemesel. V programu budou i dvě představení pro děti. 

Od úterý 16. června až do neděle 21. června ve skanzenu proběhne „Týden řemesel a Slavnost výpalu“. Během každého dne bude představena celistvá technologie výroby slovanských nádob a proběhne také výpal v replice slovanské hrnčířské pece. Od úterý do pátku je čas určený zejména pro školní a studentské výpravy (na objednávku), sobota a neděla je přístupna široké veřejnosti. Objednávky a dotazy na tel.: 775 028 112. 

Foto: Ladislav Bába