e-region.cz - regionální internetový magazín pro volný čas

Brány památek se o víkendu opět otevírají zdarma

publikováno: 12.4.2016, kategorie: Památky, autor: Kateřina Táborská

Sdílet: facebook twitter google+

Mezinárodní den památek a historických sídel je ideální příležitostí podívat se na spoustu historických míst zadarmo nebo na místa jindy nepřístupná. Našli jsme pro vás pár tipů - zdarma si třeba můžete prohlédnout všechny památky v Chomutově (na fotce). Placené, ale netradiční prohlídky chystají na Stekníku nebo Velkém Březně.

Zajímavostí letošního ročníku Mezinárodního dne památek a historických sídel je téma - a sice Kulturní dědictví a sport. Organizátoři se totiž inspirovali letní olympiádou, která bude v Rio de Janeiro. Z přehledu je ale jasné, že tohle téma se zrovna památkám na severu Čech uchopit nepodařilo. Možná je to nakonec dobře, a i tak si můžete užít spoustu netradičních prohlídek.

Chomutov
V sobotu 16. dubna budou od 9,00 do 17,00 hodin otevřeny zdarma tyto památky - celý jezuitský areál včetně hvězdářské věže, kde se každou celou od 10,00 hodin konají prohlídky s průvodcem. Přístupná bude též celá stará radnice na náměstí 1. máje i s klenotnicí a kanceláří primátora a kostelem svaté Kateřiny. Vystoupat můžete též na městskou věž či si prohlédnout kostely - chrám svatého Ducha v Hálkově ulici (10,00 - 14,00), kostel Nanebevzetí Panny Marie (13,00 - 17,00) a kostel svaté Barbory (13,00 - 15,00 hodin. Otevřeno bude mít také Muzeum československého opevnění 1936 – 1938 Na Kočičáku (10,00 - 16,00 hodin).

Kadaň
Ve Františkánském klášteře v Kadani jsou pro vás na 16. dubna připraveny na komentované prohlídky klášterního kostela a kůru včetně varhan, který je běžně nepřístupný. Prohlídky se budou konat každou hodinu od 10,00 do 17,00 hodin, vstup je zdarma. 

Zámek Benešov nad Ploučnicí
Netradiční prohlídky nesou na tomto zámku podtitul „Vstup zakázán tentokrát v Benešově nad Ploučnicí neplatí" a je tedy jasné, že návštěvníky zavedou na místa běžně nepřístupná. Prohlídky se konají od v sobotu i neděli od 10,00 do 16,00 hodin.

Zámek Krásný dvůr
V rámci tohoto mezinárodního dne se v neděli 17. dubna od 15,00 hodin koná na zámku Krásný Dvůr na Podbořansku povídání o obnovovaném gotickém templu a výstava starých i nových fotografií. Vstup zdarma.

Zámek Stekník
Přiravena je mimořádná prohlídka běžně nepřístupného prostoru tzv. sala terreny. Kromě prohlídky zámeckých interiérů a zahrad, tak návštěvníci poprvé po více než 50 letech budou moci nahlédnout do tohoto zajímavého prostoru, jednoho z největších sálů u nás na zámku. Vstup do areálu a začátek prohlídek vždy v celou hodinu od 10,00 hodin, poslední v 16,00 hodin, přijít můžete po oba víkendové dny. Platí se vstupné 100 Kč, dětské 70 Kč.

Zámek Velké Březno
Mimořádná kostýmovaná prohlídka, při které se návštěvník podívá i do běžně znepřístupněných prostor zámku, vyhrazených pro svatební obřady či využívaných jiným způsobem se koná v sobotu 16. dubna na zámku Velké Březno. Přijít můžete mezi 10. a 16. hodinou. Vstupné je 90 a 60 Kč.