reklama RESTART začíná! na www.e-region.cz
e-region.cz - regionální internetový magazín pro volný čas

Sucho: 132 požárů během jediného dne

publikováno: 12.3.2014, kategorie: Zajímavosti, autor: Kateřina Táborská

Sdílet: facebook twitter google+

Již čtvrtý den se hasiči potýkají s velkým množstvím požárů. Včera vyjížděli k téměř trojnásobku zásahů než je dlouhodobý denní průměr. Téměř polovinu z nich tvoří požáry lesního porostu a trávy, jen včera jich bylo 89 v celé ČR a v Ústeckém kraji museli hasit trávu na jedenácti místech. Na vině je především dlouhodobé sucho, které již několik týdnů panuje v České republice. Největší požáry zavinili vojáci při svých manévrech.

"Od včerejších 11:41 do 19:32 vyjely hasičské jednotky v Ústeckém kraji k 11 požárům trávy způsobeným nedbalostí při zacházením s otevřeným ohněm nebo pravděpodobně přímo nezákonným plošným vypalováním travních porostů," říká tiskový mluvčí HZS Ústeckého kraje Lukáš Marvan. 

"Největším požárem včerejšího dne v České republice byl požár trávy a lesního porostu po vojenských střelbách ve výcvikovém vojenském prostoru Hradiště na Karlovarsku na ploše několika desítek hektarů. Požár likvidovalo deset jednotek hasičů a nasazen byl také vrtulník letecké služby Policie ČR," informovala tisková mluvčí Generálního ředitelství HZS Nicole Zaoralová. Vojenské střelby byly příčinou dalšího rozsáhlého požáru v jižních Čechách na Táborsku, kde hořelo na ploše 25 hektarů.

V Ústeckém kraji se obvykle jednalo o požáry o rozloze 100 krát 100 metrů. Na Chomutovsku hořela suchá tráva v Radonicích a pole v Černovicích, na Děčínsku se vymkl kontrole ohýnek v Děčíně – Václavově. Na Lounsku hořel balík slámy v Liběšovicích a tráva v Hořenci a na Mostecku hořela tráva a lesní školka v Meziboří a tráva na staré cyklostezce v Litvínově. V okrese Teplice hořelo v Krupce a v Bohosudově a dále v Ústí nad Labem – Neštěmicích. 

"Hasiči důrazně varují. Suché počasí zvyšuje nebezpečí vzniku požárů - zejména v přírodním prostředí jako jsou lesy nebo louky a pole. Nejčastěji hoří přírodní porost, ale také popelnice nebo kontejnery," upozorňuje Nicole Zaoralová. "Plošné vypalování staré trávy i ostatních porostů je zákonem o požární ochraně zakázáno. Fyzické osobě, která vypaluje posrosty, lze uložit pokutu do výše 25 tisíc Kč," doplňuje Lukáš Marvan.