e-region.cz - regionální internetový magazín pro volný čas

Do Teplic přijeli mladí evropští dirigenti

publikováno: 12.2.2015, kategorie: Hudba, autor: Magdaléna Jenčíková

Sdílet: facebook twitter google+

Na sever Čech se sjeli mladí dirigenti ze čtyř evropských zemí. Každý den zkouší se Severočeskou filharmonií Teplice. Jejich mezinárodní dirigentské kurzy zakončí dnešní společný koncert v teplickém Domě kultury.

Pětice mladých dirigentů přijela na sever Čech z Německa, Švýcarska a Velké Británie. Umělcům je v průměru kolem 25 let, nicméně za sebou už mají řadu zkušeností. 

„Severočeská filharmonie Teplice se na mezinárodních dirigentských kurzech podílí už řadu let. Je to příležitost pro mladé dirigenty, aby získávali v novém prostředí a s novými lidmi cenné poznatky pro své další studium a kariérní rozvoj. Proto jsme rádi, že se na pořádání mezinárodních kurzů každoročně spolupodílíme,“ říká ředitel Severočeské filharmonie Roman Dietz. 

Kurzy lektorsky vede profesor Atso Almila, finský skladatel, dirigent a profesor oboru dirigování. „Naše společná práce je zaměřená na odhalování těch nejmenších detailů, chyb, které pozná jenom zkušený dirigent. Studentům nabízím zpětnou vazbu, navíc ve velice příjemné atmosféře tvořivé práce,“ přibližuje průběh kurzů Atso Almila, který pravidelně hostuje ve Finské státní opeře a v řadě finských symfonických orchestrů. Také se dlouhodobě věnuje práci s mládeží nejenom ve Finsku, ale také v Irsku, Rakousku nebo Švýcarsku. 

Mezinárodní dirigentský kurz zakončí slavnostně společný koncert v teplickém Domě kultury, který ve čtvrtek 12. února začíná od 19,00 hodin.