e-region.cz - regionální internetový magazín pro volný čas

Lounské divadlo dnes vystaví obří opony ze synagog

publikováno: 12.1.2015, kategorie: Výstavy, autor: Milena Syrovátková

Sdílet: facebook twitter google+

Vrchlického divadlo v Lounech otevírá svou výstavní sezónu 2015 zajímavou vernisáží výstavy Ivy Vodrážkové. Představí se textilní opony a malby. Výstava nazvaná Iva Vodrážková - Synagonální opony a Duch vegetace se otevírá dnes, v pondělí 12. ledna v 18,00 hodin v kavárně lounského divadla.

Synagonální opony: Jedná se  o instalaci projektu Vyzdvižení autorky Ivy Vodrážkové. Projekt Vyzdvižení tvoří deset velkých textilních pochodní, vztahujících se k deseti synagogám, které byly v dobách nacistického a komunistického režimu zdevastovány nebo zcela zbořeny. Tyto textilie byly inastalovány v prostorách jednotlivých synagog nebo vyzdviženy na jejich stěny, případně na místech, kde tyto modlitebny kdysi stály. Prostor víceúčelového sálu ve Vrchlického divadle umožňuje tyto opony vystavit v celé jejich velikosti (jsou dlouhé 3 až 4 metry). Touto instalací si mimo jiné připomeneme 70. výročí osovobození vyhlazovacího tábora Osvětim - Den památky obětí holocaustu (27. leden 2015).

Druhá část výstavy - Duch vegetace - instalovaná v divadelní kavárně, ukazuje tvorbu Ivy Vodrážkové jako malířky, která skrze barvy citlivě zachycuje bohatý duchovní svět, tvořící nedílnou součást její bytosti.

Vernisáž zahájí Mirek Vodrážka, který spolu se zpěvačkou Helenou Zaoralovou zahraje skladby z autorského projektu Carmina femina.