e-region.cz - regionální internetový magazín pro volný čas

Tipy na třetí adventní víkend 13. až 15. prosince

publikováno: 11.12.2019, kategorie: Tipy na víkend, autor: Kateřina Táborská

Sdílet: facebook twitter google+

Potřetí pro vás máme pestrou nabídku adventních akcí na Mostecku, Chomutovsku, Teplicku a Lounsku i v okolí. Co to bude? Třeba vánoční tradice v Oseku, hornický průvod v Marienbergu, bohatý program v Teplicích, živý betlém v Kadani, prohlídky na zámcích nebo sněhuláka v Mostě.

Hornický průvod
Saským městem Marienberg projde v neděli 15. prosince velký hornický průvod, který čítá na pět stovek uniformovaných účastníků včetně velkého množství hornických kapel a muzikantů. Vychází ve 14 hodin. Více o trzích v Marienbergu i dalších saských městech se dočtete ve Vánočním Speciálu.

Světlo svaté Barbory
U hornických tradic ještě zůstaneme. Tradice předání světla svaté Barbory patří k českým hornickým zvykům a vy si je můžete užít na Měděnci v Krušných horách 14. prosince. Od 17,00 hodin do kostela Narození Panny Marie dorazí svatá Barbora, farář požehná světla a program zakončí v 19,00 hodin Kapesní kapela. S sebou lampičky a svíčky.

Vánoční tradice v klášteře
V infocentru v Oseku, ve vstupních prostorách kláštera, se po dva adventní víkendy koná akce Vánoční tradice. Připraveny jsou ukázky řemesel, tradice jako pouštění skořápek, dětské dílny a hudební program. Otevřeno bude v sobotu i neděli od 10,00 do 17,00 hodin. Součástí třetího adventního víkendu bude pečení vánoček a vánočního cukroví.

Vánoce na teplickém zámku
Zábavné prohlídky zámku v Teplicích, kde se nachází Regionální muzeum, s Divadlem v Pytli budou probíhat v neděli 15. prosince od 14,00 do 18,00 hodin. "Zábava i poučení pro všechny malé i velké, kteří chtějí poodhalit roušku tajemství a poznat, jak to na zámku vypadalo v bohaté nouzi," zní poněkud tajemně v programu akce. Prohlídky začínají každých patnáct minut, rezervace vstupenek v pokladně muzea, tel.: 412 359 000 nebo 778 476 089. Vstupné 50 Kč.

Živý betlém
Už tuto sobotu 14. prosince se můžete přijít poklonit Ježíškovi do živého betlému v Kadani na Mírovém náměstí. Otevřen bude od 14,00 do 17,00 hodin. Již od 10,00 hodin se na náměstí koná program nazvaný Magické kadaňské Vánoce s ledosocháním a světelnou show. Chybět nebudou stánky.

Vánoční zámek
O víkendu 14. a 15. prosince pořádá zámek Ploskovice u Litoměřic vánoční prohlídky slavnostně vyzdobených interiérů s kostýmovanými scénkami s tématikou vánočních svátků. Prohlídky se konají od 15,00 do 18,00 hodin, vstupné je 130 Kč pro dospělé, 90 Kč pro děti, děti do 6 let 20 Kč. Zároveň můžete navštívit tradiční vánoční jarmark ve vestibulu zámku.

Vánoční zámek II.
Další adventně nazdobené interiéry vás čekají na zámku Stekník na Žatecku, kde budou v sobotu probíhat denní prohlídky, a po oba dny i prohlídky večerní. Součástí sobotního programu je též koncert v zámecké kapli. Podrobnosti o prohlídkách a otevírací době najdete v článku Adventní prohlídky na Stekníku

Fler jarmark v kostele
V Café Bartholomeus, v bývalém kostele svatého Bartoloměje v Teplicích, pokračuje adventní program tento víkend flerovým jarmarkem. Adventní trh ručně vyráběných výrobků bude otevřen po oba dny od 10,00 do 17,00 hodin. Více o programu v kostele v článku Půvabné Vánoce v teplickém kostele

Komořanský sněhulák
Vánoční trhy pokračují tento týden v Mostě. V pátek potěší hlavně děti sněhová nadílka od Severočeské teplárenské - Komořanský sněhulák. Vyrobit si ho můžete přijít od 10,00 do 18,00 hodin, součástí programu budou i soutěže a zdobení stromků dětmi z mateřských škol. V sobotu pak vánoční trhy doplní farmářský trh a v neděli od 17,00 hodin čertovská show.

Advent ve skanzenu
V zooparku v Chomutově, ve skanzenu Stará Ves, můžete o třetí adventní neděli zdobit vánoční perníčky. Začátek ve 14,00 hodin.

Andělské Vánoce
Vánoční program na multimediálním kamionu bude hlavním bodem víkendového programu chomutovských vánočních trhů. Najdete ho v neděli 15. prosince od 14,00 do 16,00 hodin u Městské věže. Po oba víkendové dny jsou od 10,30 hodin na náměstí pro děti připraveny pohádky.

Kouzlo dřevěných hraček
Ve Františkánském klášteře v Kadani je každý adventní víkend otevřena výstava Kouzlo dřevěných hraček, která představuje tradiční krušnohorské hračky. Výstavu si můžete prohlédnout vždyod 10,00 do 17,00 hodin.

Adventní prohlídky zámku
Také tuto neděli 15. prosince se konají nedělní adventní prohlídky na zámku Červený Hrádek u Jirkova. Začátky vždy ve 13,00 - 14,30 - 16,00 - 17,30 a 19,00 hodin, vstupné je 200 Kč pro dospělé, 100 Kč pro děti. Rezervace míst je nutná na tel. 724527913.

Betlémská hvězda
Tento pátek 13. prosince od 18,00 hodin má v Docela velkém divadle v Litvínově premiéru nové vánoční představení Betlémská hvězda. Po představení je přichystáno rozloučení se starým rokem.

Adventní koncerty
V kostele Všech svatých ve Vejprtech se v sobotu 14. prosince od 16,30 hodin koná varhanní adventní koncert. Na varhany hraje Josef Kšica, vstupné dobrovolné.
V sobotu 14. prosince zazní další z vánočních koncertů v kostele svaté Kateřiny v Chomutově, od 17,00 hodin vystoupí sbor Comodo. V neděli pak můžete vyrazit do kostela svatého Ignáce na třetí adventní koncert smíšeného sboru Ventilky, začátek v 18,00 hodin.
V žatecké galerii Sladovna se koná v pátek od 19,00 hodin adventní koncert skupiny Saiwala. Další koncert v Žatci můžete navštívit ve stejný den od 19,00 hodin v kostele u Kapucínského kláštera, kde vystoupí žatecké pěvecké sbory. Českou mši vánoční a další melodie pak rozezní Městské divadlo v Žatci v sobotu 14. prosince od 18,00 hodin.
Rybovu mši můžete slyšet také na adventním koncertu v kostele svatého Jana Křtitele v Teplicích, začátek v 19,00 hodin.
Každou adventní neděli se z věže kostela u rybníka Barbora v Duchcově ozývá adventní troubení - slavnostní fanfáry a vánoční koledy v podání žesťového tria Jakuba Fischera. Slyšet ho  můžete i tentokrát od 17,00 hodin.
V bazilice Panny Marie Sedmibolestné v Krupce - Bohosudově se v neděli 15. prosince od 16,00 hodin koná vánčoní koncert dětských sborů a skupin.
Žesťové kvarteto města Plzně bude v neděli od 17,00 hodin koncertovat v kostele svatého Michaela archanděla v Litvínově.
Vánoce s Choreou Bohemicou v kombinaci hudby, zpěvu, lidového divadla a tance jsou na programu v sobotu 14. prosince od 19,00 hodin v lounském Vrchlického divadle. V neděli od 18,00 hodin pak zazní Rybova Česká mše vánoční.
V pátek od 17,00 hodin se koná vánoční koncerta Petra Börnerová Trio a Kola dokola ve výstavní síni U kostela v Bílině.
Na zámku v Klášterci nad Ohří pokračuje v sobotu série hudebních večerů, začátek v 18,00 hodin, v neděli se pak od 17,00 hodin koná vánoční koncert sboru Orbic Pictus. 
V kostele svatého Jakuba Většího ve Slavětíně na Lounsku se v sobotu 14. prosince od 18,00 hodin koná adventní koncert sboru Anonym. Na varhany hraje Michal Novenko.

Krampus show
V sobotu 14. prosince zavítají do Duchcova děsiví čerti Krampusové. Jejich strašidelná show začínají před Kulturním centrem v 17,00 hodin a průvod projde až na náměstí Republiky. 

Vánoční jarmark v papírně
Ve Staré papírně v Žatci, v pobočce regionálního muzea, se od čtvrtka do soboty koná vánoční jarmark. Otevřeno bude vždy od 10,00 do 17,00 hodin.

Vánoce v muzeu
Trhy a bohatý vánoční program chystá na sobotu 14. prosince Oblastní muzeum v Lounech. Pobaví vás divadlo, středověká hudba, ohňová show, v Pivovarské ulici můžete nakupovat ve stáncích. Podrobný program ve Vánočním Speciálu

Foto: Severočeská teplárenská.