e-region.cz - regionální internetový magazín pro volný čas

Klášterecký zámek představí Karla Čapka jako fotografa

publikováno: 11.12.2018, kategorie: Výstavy, autor: Kateřina Táborská

Sdílet: facebook twitter google+

Nejen slovem se vyjadřoval Karel Čapek. Přestože je znám především jako spisovatel, dramatik, novinář a překladatel, byl také amatérským fotografem. Právě tuto část jeho díla představí nová výstava na zámku v Klášterci nad Ohří nazvaná Karel Čapek fotograf, která bude otevřena až do února.

Na výstavě, kterou společně se zámkem připravilo Národní technické muzeum, Památník Karla Čapka a Muzeum Karlovy Vary, se představí fotografie Karla Čapka. Zachycují osobnosti jeho doby, zátiší a přírodní motivy a snímky z cest, které podnikal.

Široké veřejnosti jsou známé jeho snímky Dášeňky. Kniha Dášeňka čili Život štěněte z roku 1932 se stala nejprodávanější fotografickou publikací první republiky. Jen za Čapkova života vyšla devětkrát. "Fotografie nemá přece úkolu krásnějšího než provádět a uchovat konskripci nekonečné skutečnosti kolem nás," napsal Karel Čapek.

Výstava u příležitosti 125 let od narození Karla Čapka připomíná méně známou skutečnost, že Čapek nebyl pouze známý spisovatel a dramatik, ale že se zapsal také do dějin české fotografie. Ačkoliv se samotnému fotografování věnoval poměrně krátkou dobu, zanechal za sebou zajímavé fotografické dílo.

"Čapek se věnoval převážně fotografování věcí, které ho obklopovaly, ať již se jednalo o rostliny, psací stůl, anebo o různé kuchyňské náčiní. Zajímavé jsou také fotografie z cest. Negativy třídil do tematických celků s názvy: Portréty, T. G. M., Osobní, Zátiší, Zvířata, Květiny, Zahrada, Slovensko, Cesty, Typy, Architektura, Krajiny," informují kurátoři výstavy, která vznikla v roce 2015 u příležitosti 125. výročí narození Karla Čapka.

Výstava Karel Čapek fotograf v kláštereckém zámku je otevřena od 7. prosince do 24. února 2019.