e-region.cz - regionální internetový magazín pro volný čas

Expozice i šperky baronky Ulriky von Levetzow se vrací do Mostu

publikováno: 11.11.2019, kategorie: Výstavy, autor: redakce

Sdílet: facebook twitter google+

Po půlroční přestávce se do mosteckého muzea opět vrací oblíbená expozice, věnovaná baronce Ulrice von Levetzow, poslední lásce básníka Goetha. Modernizovanou expozici včetně slavné granátové soupravy šperků mohou návštěvníci vidět poprvé ve čtvrtek 14. listopadu.

"Expozice nahrazuje předchozí instalaci, proti níž je obohacena zejména o moderní a multimediální výstavní prvky a jazykové mutace," prozradila Jitka Klímová.

Vystavené exponáty pocházejí z rozsáhlé pozůstalosti Ulriky von Levetzow, která je součástí sbírek mosteckého muzea již od roku 1900. Jejich nedílnou částí je též granátová souprava šperků, největší známý soubor českých granátů na světě. Přestože se to často traduje, nejsou šperky Goethovým darem, Ulrika je zdědila po své matce.

"Baronka Ulrika světově proslula jako poslední láska a múza Johanna Wolfganga Goetha. Příběh nenaplněné a neopětované lásky stárnoucího básníka patří mezi největší milostné příběhy evropské historie. Ulrika von Levetzow byla fascinující osobností, představující doslova to nejlepší z celého 19. století," doplňuje Klímová. Letos si připomínáme 120. výročí jejího úmrtí.

Vernisáž nové expozice se bude konat 14. listopadu od 17,00 hodin, nese podtitul Anděl ve třpytu par. Otevření výstavy doplní také přednášky - v úterý 12. listopadu to bude přednáška Jiřího Šlajsny o osobnosti a osudech baronky. Ve čtvrtel 28. listopadu pak stejný historik uvede nové poznatky o rodině Ulriky von Levetzow.

Foto: P. Škácha.