e-region.cz - regionální internetový magazín pro volný čas

Letní břeh budoucího jezera ČSA se představuje na výstavě

publikováno: 11.9.2020, kategorie: Výstavy, autor: Eva Maříková

Sdílet: facebook twitter google+

Jak by mohly vypadat objekty, které vyrostou na břehu budoucího jezera po zatopení lomu ČSA na Mostecku, si může prohlédnout veřejnost v prostorách Krajského úřadu Ústeckého kraje. Do konce září zde probíhá výstava dvanácti studentů architektury pražské ČVUT, kteří se zamýšleli nad využitím nové vodní plochy.

Oficiální název společné prezentace dvanácti studentů zní Letní břeh – Most! - Objekty pro letní aktivity v rekultivované krajině. Jednotlivé modely vznikaly jako ročníkové práce studentů tehdy prvního ročníku Fakulty architektury ČVUT. 

Pro budoucí architekty se jednalo o první příležitost zasadit svou práci do konkrétního místa, které si předem prohlédli. Využili k tomu projekt Uhelné safari, který jim zprostředkovala společnost Severní energetická ze skupiny Sev.en Energy. 

Na břeh budoucího jezera tak studenti umístili například rybářský dům, lesní správu, loděnici, kavárnu, wellness centrum nebo ubytovnu. „Spolupráce mezi Sev.en Energy a Fakultou architektury ČVUT bude pokračovat i v dalších letech. Studenti například v dalším projektu navrhnou stavby na hladině jezera. Chceme tak zapojit mladé lidi do vytváření krajiny, kterou jednou budeme po ukončení těžby vracet. Protože právě generace dnešních studentů bude zrekultivovanou krajinu využívat, tak ať je podle jejich představ,“ komentovala spolupráci s mladými architekty mluvčí Sev.en Energy Gabriela Sáričková Benešová. 

„Myslím si, že práce studentů Fakulty architektury ČVUT jsou úžasné. Musíme umět plánovat dalších 15 až 20 let dopředu a vědět, jak by krajina a ekonomika v Ústeckém kraji měly vypadat. Tato výstava je součástí té přípravy,“ uvedl při vernisáži výstavy náměstek hejtmana Martin Klika. 

Zájemci si mohou všechny modely prohlédnout v předsálí kongresového sálu ve druhém patře Krajského úřadu Ústeckého kraje až do konce září.