e-region.cz - regionální internetový magazín pro volný čas

Tipy na víkend 13. až 15. května

publikováno: 11.5.2016, kategorie: Tipy na víkend, autor: Kateřina Táborská

Sdílet: facebook twitter google+

Kdo se bojí pátku třináctého, máme pro něj dobrou zprávu – skoro všechny akce se konají až v sobotu a neděli, a tak můžete zůstat v pátek klidně doma. Zato o víkendu vyražte – na novohradskou pouť (na fotce), na myslivecký den na Červený hrádek, řemeslný den ve Vrbičanech, slavnosti stepí na Rané, zahájení sezóny na Lesnou nebo na velké keltsko-karlovské oslavy v Mostě.

Zahájení sezóny v horách
V Krušných horách začne turistická sezóna hned dvě sportovními dny – první se koná v sobotu 14. května na Lesné a jeho součástí je také férová snídaně nebo cyklovyjížďky, druhá část pokračuje v neděli 15. května na Moldavě v Krušných horách při půlmaratónu horských kol. Podrobnosti o programu se dočtete v článku.

Útulek Fest
Mezinárodní 15. ročník benefičního open air Útulek Fest 2016 mění dosavadní červnový termín na květnový: Počtvrté se vrací na ústecký hrad Střekov a celkem potřetí bude dvoudenní akcí s možností nocležení i parkování (zdarma). Startuje v pátek třináctého pod collegiální vlajkou ÚSTÍ BEATS Open Air III., v sobotu pak přibudou další scény a program pro celou rodinu. Podrobnosti v článku Ústecký Útulek Fest má občanku.

Horečka sobotní noci
V neděli 15. května ovládne Velký sál Městského divadla v Mostě Horečka nedělní noci. Výtěžek z představení bude věnován nadačnímu fondu AutTalk a Terezce Vágnerové. Diváci se mohou těšit na známé písně v podání českých umělců. Kdo vystoupí? Přečtěte si v článku Benefiční muzikálový galavečer Horečka sobotní noci v mosteckém divadle.

Sázení v parku
Ženský spolek u Chomutova zve veřejnost do chomutovského městského parku na společné sázení květin a tvorbu kytek z papíru. Pro zájemce bude v sobotu 14. května od 16,00 do 19,00 hodin připraven trvalkový záhon na místě bývalého pískoviště za rozáriem. Na místo je ideální dorazit s vlastní lopatkou či lžící na sázení a případně i se sazenicí orlíčku.

Začátek dostihové sezóny
Hipodrom Most pořádá první dostihový den sezóny 2016 - Jarní cenu města Mostu pod záštitou první dámy České republiky. V sobotu 14. května od 13,00 hodin v areálu Hipodromu proběhne sedm kvalitně obsazených dostihů a navíc také závod poníků. Pro dětské diváky bude k dispozici dětské centrum a jízdy na koních. Kyvadlová doprava z Mostu je zajištěna od 12,30 hodin.

Dětem letem světem
Dětský den v Havrani v sobotu 14. května doplní veletrh sportu - prezentace mosteckých sportovních klubů, ukázky disciplín, soutěže pro děti. Program se koná od 13,00 hodin v Jumparku Havraň, od 16,00 hodin proběhnou závody v akrobatickém lyžování na můstcích.

Myslivecký den
Podkrušnohorská oblastní výstava psů loveckých plemen a Myslivecký den se konají v sobotu 14. května na zámku Červený Hrádek u Jirkova.  Slavnostní zahájení proběhne v 9,00 hodin po té bude zahájena přehlídka trofejí. Od 11,30 hodin můžete vidět prezentaci loveckých psů - praktická ukázka psů loveckých plemen s výkladem, v půl jedné proběhne na nádvoří zámku pěvecká soutěž a soutěž ve vaření zvěřinového guláše. Po celý den bude probíhat slavnostní troubení trubačů. Přehlídku trofejí si můžete prohlédnout po celý víkend.

Rio de ža Prty
Pod tímto neobvyklým názvem se skrývá podtitul letošních Postoloprtských slavností, která připomenou, že se blíží olympiáda v jižní Americe. Slavnosti budou probíhat 14. května od poledne do půlnoci v zámecké zahradě v Postoloprtech. Čeká vás karnevalový průvod městem, bohatý program na čtyřech pódiích, atrakce pro děti, ohňostroj... Vystoupí třeba Nostalgie Jazz Quartet, A-Bend Bluegrass, Walda Band. M.Gombitová revival. Elán Kontraband, D.A. Bezevšeho, kouzelník a pohádkové postavičky, Divadelní soubor Klouzák. Zdeněk Lukesle, Paralet, Los Chobotos, oproti původním plánům nedorazí Bohuš Matuš. Vstupné 80 Kč, děti a důchodci 50 Kč.

Slavnosti stepí
Pátý ročník slavnostní stepí v Rané u Loun vás seznámí s přírodou lounské části Českého středohoří, pro které jsou stepní společenství typická. Můžete s odborníky pozorovat sysly, odchytávat ptáky, poznávat rostliny, uvidíte také netopýry nebo stáda ovci. Vyzkoušíte si jejich stříhání, ovládání stáda nebo zpracování  ovčí vlny. Pro děti budou připravené atrakce a ukázky hasičů a leteckých modelářů, program doplní hudební vystoupení. Akce se koná od 10 do 17 hodin v sobotu 14. května. Do Rané bude vypraven z Loun speciální autobus, jehož jízdní řád najdete na webu obce.  Z Mostu můžete využít Švestkovou dráhu, vystoupit v Bělušicích, odkud pojedou opět do Rané autobusy.

Středověký den
Středověký den pro děti i dospělé bude připraven v sobotu 14. května na hradě Házmburk u Libochovic. Od 10,00 do 18,00 hodin na návštěvníky čeká Bílá paní, která bude mít pro děti připravené sladkosti a truhlu s překvapením. Chybět nebude středověký stánek s dobovou tematikou a soutěžemi. Pro prvních 150 návštěvníků jsou připraveny špekáčky zdarma, které se budou opékat přímo na hradě.

Den řemesel
Sobota 14. května bude ve Vrbičanech na Litoměřicku patřit Dnu řemesel. Setkání řemeslníků, letos se zaměřením na kováře a výrobce chladných zbraní, se koná ve spolupráci s nožířským festivalem Knifest.cz. Budete si moci výrobky nejen zakoupit, ale leccos si také sami vyzkoušet - ať už u kováře nebo ve výtvarné dílně Zuzany Bílé. Během akce možnost prohlídky postupně opravovaného zámku s výstavou historických kočárků sběratelky Hanky Müllerové. Doprovodný program: divadelní představení souboru Vchynické škatule, skupina historického šermu Fratres in Armis, kejklíř, výcvik malých rytířů, malé tržiště, občerstvení. Během akce živě kreslí karikaturista Zdeněk Hofman. A na závěr (asi tak od 17,00 hodin) koncert kapely Dick O'Brass. 

Den otevřených dveří hasičů
V pátek 13. května v 9,00 hodin budou na nádvoří hasičské stanice v Ústí nad Labem – Všebořicích vybraným příslušníkům předány pamětní plakety k 70 výročí založení hasičského sboru v Ústí nad Labem. Součástí akce bude den otevřených dveří stanice. Uvidíte ukázky požární techniky a výstroje, zásahových vozidel, vybavení operačního střediska, pro děti připraveno občerstvení.

Trh s férovou snídaní
V sobota 14. května proběhnou v Jirkově první letošní farmářské trhy na náměstí Dr. E. Beneše, spojené s Férovou snídaní. Od 8 do 12 hodin budou kromě stánků s lokálními potravinami a výrobky připraveny i stoly a lavice pro ty, kteří si s sebou donesou i snídani. Třešničkou na dortu bude pak bezplatný odvoz na slavnosti do hor na Lesnou. Podrobnosti v Magazínu.

Opera na zámku
V sobotu 14. května bude ve Valdštejnském sále na zámku Duchcov uvedena jednoaktová komická opera „Casanova nebo Trautzl?!“ v podání Divadla 2-15 a sboru Collegia Hortensis. Čeká vás příběh inspirovaný dobou, kdy Giacomo Casanova pobýval na zámku v Duchcově a kněz Jakub Jan Trautzl komponoval svou hudbu pro kůr v oseckém klášteře. 

Od Keltů po Otce vlasti
V areálu děkanského kostela v Mostě se o víkendu odehrají velké slavnosti, které připomenou, že 14. května 1316 se narodil budoucí král a císař Karel IV. Most pojal oslavy zeširoka a "gratulovat" přijdou i Keltové. V článku najdete kompletní program slavnosti

Setkání mažoretek
Národní šampionát mažoretek se opět koná na náměstí Svobody a v letním kině v Žatci. Už v sobotu 14. května ráno projde městem průvod, od 17,00 hodin pak v letním kině vystoupí vítězné formace a ještě předtím od 16,30 hodin český rapper Reginald. 

Pochod na Jezerku
Dálkový jarní pochod Jezerka startuje v sobotu 14. května ve Vysoké Peci na Chomutovsku (v 9,00 hodin na školní zahradě). Během celodenního pochodu vás čeká přibližně 20 km s převýšením 600 metrů a cílem na Lesné. Půjde se, jak už název vypovídá, přes rezervaci Jezerka. Návrat je plánován cca v 16,00-17,00 hodin, informace na tel. 737 673 312.

Novohradská pouť
Víkend bude patřit jedné z nejoblíbenějších poutí na Lounsku – v Jimlíně a na zámku Nový Hrad, kde budou probíhat slavnosti v historickém duchu. Připomenou 700 let od narození Karla IV. a 670 let od narození zakladatele zdejší tvrze Záviše z Jimlína. Po oba dny bude zámek otevřen zdarma od 10,00 do 17,00 hodin. V sobotu se můžete těšit na historický šerm, kejklíře a břišní tanečnice. V neděli navíc dorazí v průvodu s koňmi samotný rytíř Záviš z Jimlína.

Karlštejnský poklad
V pátek 13. května, vpředvečer narozenin císaře Karla IV. dorazí do Loun část zlatého karlštejnského pokladu z Uměleckoprůmyslového muzea v Praze. Přijít se na něj podívat můžete mezi osmou a desátou hodinou večer a poté v běžných otevíracích hodinách do neděle 5. června. Podrobnosti o výstavě se dočtete zde

Probouzení vinic
Obec Březno a zdejší vinaři pořádají v sobotu 14. května od 15,00 hodin ve Stranné nedaleko Nechranické přehrady Probouzení vinic. V programu vystoupí pěvecká skupina Sillentium24. Z Března bude odjíždět autobus ve 14,30 hodin (autobusové nádraží).

Kostýmované prohlídky
Výročí císaře Karla IV. se chopily také Litoměřice, kterým mimo jiné císař pomohl s rozkvětem vinohradnictví. Od pátku 13. do neděle 15. května se od 10,00 do 15,00 hodin konají každou celou kostýmované prohlídka města a hradu. Začínají v informačním centru na Mírovém náměstí a v prostorách hradu.

Čekání na Karla
Čekání na příchod jeho Milosti Karla je název programu živých obrazů na zámku Klášterec nad Ohří. Příběh o narození a životě Karla IV. můžete vidět v interiérech zámku vždy v časech běžných prohlídek, první začínají v 10,00 hodin, vstupné je 70 Kč, pro děti 50 Kč.

Noc na Karlštejně
Známý muzikál podle Jaroslava Vrchlického, uvede ve čtvrtek a pátek 12. a 13. května Herecké studio při Domu kultury v Teplicích. Čeká vás známá hříčka o císaři Karlu IV. a jeho hradu Karlštejn, na němž podle jeho zákazu nesměly přebývat ženy. V titulních rolích Martin Karpíšek a Lucie Rupprichová. Premiéra se koná ve čtvrtek od 18,00 hodin, další představení v pátek 13. v Krušnohorském divadle Teplice.