e-region.cz - regionální internetový magazín pro volný čas

Kadaňské památky už jsou otevřené. Co chystají na sezónu?

publikováno: 11.4.2022, kategorie: Památky, autor: Kateřina Táborská

Sdílet: facebook twitter google+

Od dubna můžete navštívit obě kadaňské věže a také expozici na hradě. Klášter je otevřen celoročně a hlavní kulturní sezónu zahájí o Velikonocích. Letos se můžete těšit na nové příběhy při nočních prohlídkách kláštera i při únikové hře v Mikulovické bráně.

Mikulovická brána, Radniční věž i kadaňský hrad jsou nyní otevřené vždy o víkendu a svátcích. Zavřená letos zůstane bašta s expozicí Militaria, kde probíhá rekonstrukce. Zároveň se opravují také parkány, které jsou neprůchozí v úseku od bašty k Žatecké bráně.

Velikonoční program ve františkánském klášteře začne tradičně květinovým workshopem, díky němuž získá kostel sváteční výzdobu. Na Boží hod velikonoční se v něm bude konat koncert Biblických písní Antonína Dvořáka. V květnu bude mít v klášteře premiéru nová večerní kostýmovaná prohlídka. Letos návštěvníky přenese do roku 1493, kdy se s Janem Hasištejnský z Lobkowicz vydají na pouť do Svaté země. "Klášter byl dostavěn po jeho návratu, a tak zde návštěvníci mohou vidět otisk této cesty," vysvětluje Lukáš Gavenda. Opakovat se tyto noční prohlídky budou také v srpnu. Letní výstava v klášteře se pak zaměří na rok 1742, kdy se přímo v klášterním areálu odehrála bitva francouzských vojsk s rakousko-uherskou armádou. Výstavu doprovodí i ukázky tehdejších vojsk.

V kadaňském hradě se otevřou v květnu dvě výstavy, které připomenou významné události roku 1942 - atentát na Reinharda Heydricha a vyhlazení Lidic.

V Mikulovické bráně budou letos pokračovat oblíbené únikové hry. Kromě dvou výletů do středověku je připravena i novinka - hra nazvaná Kokain v hostinci Grüner Baum. "Jde o příběh podle skutečných událostí, které se odehrály v roce 1936 ve Vejprtech. Úkolem soutěžících bude vypátrat hlavu kokainového gangu," říká Petr Liebscher. Hra bude mít premiéru 23. dubna a opakovat se bude také 20. srpna.

O všech akcích v Kadani budeme pravidelně informovat v Kalendáři akcí, Tipech na víkend i dalších článcích.