e-region.cz - regionální internetový magazín pro volný čas

Z Kadaně do Želiny vyjde průvod bílých paní

publikováno: 10.7.2017, kategorie: Slavnosti a festivaly, autor: Tereza Gvoždiáková/redakce

Sdílet: facebook twitter google+

Neobvyklý průvod vyjde v sobotu 15. července od kadaňské bílé dámy - radniční věže s čepcem typickým pro bílé paní. Pokud se k němu chcete připojit, stačí se obléknout do bílého, na náměstí si vyrobit burgundský čepec z papíru a vyrazit také. Průvod dívek, paní a dam půjde ke kostelíku v Želině nad řekou Ohří.

Není bílá paní jako bílá paní. Většina jich pobývala a někdy ještě stále pobývá na hradech a zámcích, leckterá byla historickou osobou, jiná neznámým duchem, v horším případě bubákem.

V Kadani je také jedna bílá dáma – sama radniční věž, jejíž gotická helmice se podobá burgundskému čepci, který je pro bílé paní ve střední Evropě typický.  V Želině pak ve středověku žily dobré bílé paní, tamější magdalenitky, jeptišky, které se jako ty hradní dostaly rovněž do legend.

Průvod bílých paní je událostí pro všechny holčičky, dívky, mladé dámy i jejich maminky a babičky. Má nám připomenout význam čistoty, kterou ve středověku bílá barva symbolizovala. Malé i velké slečny a dámy si z domova mohou vzít bílé šaty či jiné svršky – pokud takové nenajdou, na místě bude připraveno bílé plátno. Všechna děvčata si na náměstí vyrobí burgundský čepec z papíru šitý přímo na míru.

Od 14,00 do 15,00 hodin bude na náměstí krom dílny na čepce také několik dalších stánků s aktivitami pro mladé dívky i pány a samozřejmě občerstvení. Muzeum čarodějnic bude s dětmi tvořit škapulíře – středověké amulety s originální směsí bylinek.

V 15,00 hodin vyrazí průvod bílých panen od bílé dámy – kadaňské radnice žateckou branou přes most podél řeky směrem ke kostelu v Želině. Tam bude bílé paní čekat stezka vnitřní očisty a setkání s Bílou pannou želinskou.