e-region.cz - regionální internetový magazín pro volný čas

Zítra se otevírají muzea, galerie i zámky - letos poprvé

publikováno: 10.5.2021, kategorie: Výstavy, autor: Kateřina Táborská

Sdílet: facebook twitter google+

AKTUALIZOVÁNO V úterý 11. května se po dlouhých pěti měsících opět otevírají muzea, galerie a historické památky. Otevření už avizovala muzea v Žatci, Lounech, Chomutově i Teplicích. Otevírání oznámil zámek Jezeří, přístupný je zámek Valeč, dnes se se zprávou o otevření přidalo muzeum v Mostě a galerie Kryt v Klášterci nad Ohří.

Lounské muzeum může kvůli rekonstrukci zpřístupnit jen jednu ze svých budov, čp. 189. K vidění jsou zde tedy pouze přírodovědné expozice Stepi lounského středohoří a Za krásou kamenů.

V Oblastním muzeu v Chomutově jsou na tom podobně, tak totiž probíhá rekonstrukci části hlavní budovy. Pospíšit si musí ti, kteří chtějí vidět dlouho připravovanou výstavu Krušnohoří/Erzgebirge – Umění pozdního středověku. Unikátní umělecká díla budou k vidění jen do 29. května v budově starobylé radnice. Navštívit můžete také stálou expozici Všemu světu na útěchu – Sochařství a malířství na Chomutovsku a Kadaňsku, Mnišský dvoreček, kostel sv. Kateřiny, historické sklepy a Hvězdářkou věž u hlavní budovy muzea.

Na úterý oznámilo otevření také Regionální muzeum v Teplicích, kde vás čekají výstavy Kouzlo žánrových pohlednic, Pod mořem, nad mořem a Teplicko objektivem Františka Fridricha. Bez průvodce bude přístupná také románská expozice Po stopách zaniklého kláštera v Teplicích.

Tři výstavy vás čekají ve třech budovách Regionálního muzea K. A. Polánka v Žatci. Hlavní budova muzea zpřístupní „podnikovou“ výstavu Sirupy, mošty, víno. „Výstava přibližuje historii dnes již neexistujícího podniku Fruta Žatec. Okrajově se dotkneme i jeho předchůdců, kterými byly Dreherův pivovar, konzervárna Melzer a Weiss a poté konzervárna Saaza. Zároveň vzpomeneme na slavnou pivovarnickou rodinu Antona Eugena Drehera a jeho potomky," zve Jitka Krouzová, autorka výstavy, která potrvá do konce roku. Prodloužena je do 29. srpna i stávající výstava Volyňští Češi po roce 1945 v Žatci. Ve Staré papírně je pak k vidění výstava Holubí pošta, která přibližuje fenomén holubí pošty od jejích počátků ve starověku přes znovuobjevení ve středověku až po využití v moderních válečných konfliktech 19. a 20. století. Prohlédnout si ji můžete do srpna, stejně jako výstavu  fotografií Zóna/ Černobyl 35 let poté v Křížově vile.

Již od 4. května je otevřen zámek Valeč v Doupovských horách, samostatně si můžete prohlédnout zámecké interiéry i lapidárium soch M. B. Brauna. Individuálním prohlídkám je již delší dobu otevřen i Horní Hrad u Stráže nad Ohří.

První památkou ze správy Národního památkového ústavu v Ústeckém kraji, která hned po informaci Ministra kultury ohlásila otevření, je zámek Jezeří na Litvínovsku. Od 11. května bude otevřen pouze okruh přízemí a sklepů bez průvodce, a to denně mimo pondělí od 10,00 do 17,30 hodin.

Už v pondělí v poledne se otevře Oblastní muzeum a galerie v Mostě, ve všední den má otevřeno do 18,00 hodin, o víkendech již od 10,00 do 18,00 hodin. Do konce roku prodlužuje muzeum výstavu 150 let železnice na Mostecku, vystaveno je i kolejiště historické modelové železnice. Prohlédnout si můžete dvě přírodovědné výstavy - jednu ornitologa Jaroslava Bažanta Ptáci - vynikající stavitelé a jednu botanika Víta Jozy Památné stromy Ústeckého kraje. Minivýstava historika Jiřího Šlajsny k výročí 980 let první písemné zmínky o Mostu v Kosmově kronice zahrnuje mj. sbírkové předměty z 11. století. 

Brány Galerie Kryt v Klášterci nad Ohří se také otevřely již v pondělí, výstavní rok zahjuje výročím 25 let od smrti naší bývalé první dámy a zakladatelky Výboru dobré vůle Olgy Havlové. V Krytu je připravena výstava věnovaná právě osobnosti této mimořádné dámy, s názvem Olga. 

Na fotografii zámek Valeč.