e-region.cz - regionální internetový magazín pro volný čas

Zima v Krušných horách: Na lyžaře čeká o víkendu spousta nového sněhu

publikováno: 10.1.2019, kategorie: Sport, autor: Kateřina Táborská

Sdílet: facebook twitter google+

Krušné hory mají za sebou pořádnou sněhovou nadílku. Podmínky pro lyžování jsou tak výborné a lyžařské areály otevírají o víkendu další sjezdovky. Nově otevřeno i na Pyšné, Bouřňáku či Komáří Vížce. Komplikovanější je příjezd do horských středisek, na silnicích se stále tvoří závěje, ale situace už se uklidňuje a většina cest je průjezdných. Zpravodajství průběžně aktualizujeme - neděle 9:00 hodin.

Dle zpravodajství Ředitelství silnic a dálnic je v Krušných horách na silnicích druhé a třetí třídy stále zbytky rozbředlého sněhu a jsou sjízdné jen s opatrností a zimním vybavením. Ve čtvrtek v poledne konečně zprovozněna silnice od Jáchymova na Boží Dar a dál k hraničnímu přechodu. Vzhledem ke kalamitní situaci, vyhlášené v Božím daru, je město pro auta uzavřeno. Nevydávejte se ani na silnici z Výsluní na Vejprty. Uzavřena silnice Nové Město - Moldava v Krušných horách, přičemž obecní úřad v Moldavě v Krušných horách ve středu večer vyhlásil kalamitní stav, situace se však lepší a daří se zprůjezdňovat další úseky těchto horských obcí. Podle aktuálních zpráv z obce je Moldava již průjezdná, parkování je možné u nádraží v Novém Městě a u nádraží v Moldavě.

Ski areál Klínovec informuje, že všechny přístupové cesty jsou sjízdné. Na sjezdovkách leží více než metr sněhu. Od čtvrtka již fungují i skibusy Háj – Klínovec, Loučná – Klínovec, Jáchymov – Prima Express, v neděli mimo provoz Fichtelberg - Klínovec. Aktuálně je na Klínovci v provozu 5 lanovek, sedm vleků a 30 kilometrů sjezdovek, otevřeno od 9,00 do 16,00 hodin, večerní lyžování v pátek a sobotu od 17,00 hodin.

V sobotu i neděli je v provozu středisko Novako na Božím Daru, zatím bez snowtubingu. K parkování využijte pouze parkoviště tohoto areálu, v Božím Daru nelze zaparkovat.

Více než půl metru již leží ve středisku Klíny. Zatím je stále v provozu pouze vlek K1 Poma a jedna sjezdovka, a to od 9,00 do 16,00 a od 17,00 do 20,00 hodin.

Skiareál Alšovka u Klášterce nad Ohří, je o víkendu v plném provozu, oba vleky. V pátek začali večerním lyžování od 17,00 do 20,00 hodin. O víkendu je bude otevřeno od 9,00 do 16,00 hodin, v sobotu večerní lyžování. Cesta sjízdná, parkoviště upravené a můžete i bobovat.

Otevřeno má skiareál Mezihoří, kde je zatím v pátek v provozu malý vlek od 15,00 do 18,00 hodin, na víkend však provozovatelé předpokládají spuštění i velkého vleku a dámské a dětské sjezdovky. Víkendový provoz 9,00 až 16,00 hodin, večerní lyžování 17,30 - 19,00 hodin.

Na Českém Jiřetíně jsou aktuáně o víkendu v provozu tři vleky U kostela dva a dále Čerťák, a to od 9,00 do 16,00 hodin. Mlejnky zatím mimo provoz. Silnice do Českého Jiřetína je sjízdná. Potýkají se zde však s pády stromů na vlek.

Ve čtvrtek 10. ledna v 16,00 hodin odstartovalo lyžování také na sjezdovce v Meziboří u Litvínova, lyžování až do osmé večer. Ve všední dny se bude lyžovat vždy takto odpoledne, o víkendu od 10,00 do 16,00 hodin a od 17,00 do 20,00 hodin.

Provoz o víkendu rozšíří také areál Zadní Telnice, kde byl dosud v provozu jen vlek Meva. Od soboty bude v provozu též sedačková lanovka a cvičná louka.

Na Bouřňáku na Teplicku se minulý týden otevřela Hrobská sjezdovka, nyní (o víkendu) je v provozu celé zimní středisko se všemi sjezdovkami a vleky, na  Turistické jsou popadané větve. Poklady budou přístupné pouze v Mikulově, parkovat lze v Mikulově nebo u Horské služby na Novém Městě. Podle poslední informací však problémy s parkováním přetrvávají a policie stojí již v Hrobu.

Od soboty 12. ledna funguje také areál v Krupce na Komáří Vížce, otevřeno od 9,00 hodin, pouze ale v omezeném provozu, vlek na Slalomák je mimo provoz. A nově zahájil provoz i skiareál Pyšná u Chomutova. V sobotu 12. ledna od 9,00 hodin bude v provozu vlek na malé sjezdovce a lanový vlek ve Skiparku. Upraveny budou malá sjezdovka, Skipark a Snowpark. Parkování je možné na rozcestí u Horské služby.

Chystáte se na běžky? Buďte opatrní, protože hrozí pád stromů, obtěžkaných sněhem. Na Cínovci se podařilo připravit parkoviště (za Pomezím na louce, benzínka za prvním kruhovým objezdem za Pomezím, u golfu). Upravena je magistrála Komárka-Cínovec-Vitiška. Z Vitišky je projeto na Klínovčík směrem k Novému Městu a na běžecký stadion. Na dalších místech jsou popadané stromy, rozhodně nevyjíždějte autem na Nové Město či Moldavu, stejně tak na Vitišku. Také v Karlovarském kraji se potýkají s množstvím sněhu a s popadanými stromy. Ve čtvrtek tam proběhla v noci úprava tras rolbami z Jelení a Vysoké Pece. "Upravena byla magistrála mezi Perninkem, Jelením a Rolavou, dále Rolava - Chaloupky - Nové Hamry a trasy mezi Vysokou Pecí, Severní loukou, Vysokou Jedlí a napojení na trasy od Chaloupek za přebuzskou silnic," informuje Krušnohorská lyžařská magistrála. Další úprava tras by měla proběhnout v pátek odpoledne a v sobotu ráno, v plánu je i úprava tras v okolí Klínovce. Mezi Perninkem a Bublavou jsou popadané stromy a podle zpráv z údržby další padají, takže lyžování vyžaduje zvýšenou opatrnost. Aktuální stav běžeckých tras můžete sledovat zde. Na Dlouhé Louce proběhla úprava tratí v noci na sobotu. Podle provozovatelů Krušnohorské bílé stopy se i zde museli potýkat s popadanými stromy. Využít můžete většinu okruhů. Od pátku je připraveno také 15 km tras na Klínech, na Mračném vrchu i trasa na Klínskou bránu, další úpravy zde probíhly i v sobotu. Parkoviště na Mračném vrchu není upravené.

A ještě přidáme nějaké tipy na akce o víkendu. V neděli 13. ledna můžete vyrazit z Jáchymova hledat Yetiho. Start výpravy je ve 14,00 hodin od informačního centra, startovné 40 Kč. Děti čekají hry, soutěže a odměny včetně buřtů. A Abertamech se o víkendu konají závody psích spřežení, po oba dny od 9,00 do 13,00 hodin. V Hroznětíně si můžete vyzkoušet v sobotu "desítku bez kompromisů" - Hroznatův běh s převýšením asi půl kilometru. Pro děti připravena trasa na 2,1 km. Start v 10,00 hodin u školy. Plánovaná Krušnohorská 30, která se měla jet v Novém Městě na Teplicku je zrušena.