e-region.cz - regionální internetový magazín pro volný čas

Lounská knihovna vstupuje do roku 5M

publikováno: 10.1.2019, kategorie: Vzdělávání, autor: redakce

Sdílet: facebook twitter google+

Knihy a jejich propagace, práce s dětmi a mládeží, seniory, to jsou jasné cíle lounské knihovny. Pro letošní rok si stanovila svých 5M, pětici priorit – mládež, muži, média, melodie a menšiny. Připomene i řadu výročí, mimo jiné oslaví 100. výročí přijetí knihovního zákona.

"Do knihovny totiž stále méně chodí čtenáři mezi 15. a 20. rokem života, také muži tvoří pouhých 30 procent všech návštěvníků. Knihovna chce tato čísla změnit a chystá lákavé aktivity pro zmíněné skupiny, třeba přednáškový cyklus týkající se vědy a vědců, lepší mediální propagaci, také téma mediální gramotnosti, rozvoj hudebního oddělení a návrat k úspěšnému cyklu světových dnů v knihovně," říká ředitelka knihovny Dagmar Kučerová. Knihovna připomene významná výročí, jako například narození lounského rodáka, architekta Kamila Hilberta a třicet let od sametové revoluce.

Jak vypadal rok 2018 v číslech? Knihovnu navštívilo více než 140 tisíc lidí, průkazku vlastní 4 366 čtenářů, z nichž třetinu tvoří muži, téměř 38 procent studenti a žáci. Všichni dohromady si půjčili 232 010 dokumentů. Průměrný čtenář si vypůjčí 53 titulů ročně. Hitem letošního roku v beletrii byl Malý pražský erotikon Patrika Hartla, v naučné literatuře publikace Louny – historie, kultura, lidé. Děti mají nejraději Deník malého poseroutky a Harryho Pottera. Vloni knihovna koupila 2851 nových knih.

"Hlavní novinkou roku 2018 však bylo rozšíření služeb o nový provoz Park Louny, v červenci knihovna otevřela zrekonstruovaný pavilon A v Masarykových sadech a převzala také areál letního kina. Pavilonek se stal velmi oblíbeným letním provozem – návštěvníci oceňovali citlivou rekonstrukci, příjemnou kavárnu, navštívili spoustu výstav, tanečních akcí i ples k výročí republiky," doplňuje Dagmar Kučerová.

Knihovna získala titul v soutěži Městská knihovna roku 2018 – 1. cenu v kategorii měst od 10 do 20 tisíc obyvatel. Cena se týkala rozšíření aktivit o nové komunitní programy.