e-region.cz - regionální internetový magazín pro volný čas

Letní výlet Křižateckým traversem

publikováno: 9.7.2019, kategorie: Turistika, autor: Jitka Klímová

Sdílet: facebook twitter google+

Po stopách historie litvínovské části Krušných hor se můžete vydat v sobotu 13. července odpoledne. Průvodcem na cestě z Klínů přes Křižatky do Horního Jiřetína vám bude znalec místní historie, Jan Setvák z Oblastního muzea a galerie v Mostě.

Sraz účastníků vycházky „Křižateckým traversem“ je ve 14,00 hodin na autobusovém nádraží v Litvínově, odjezd ve 14,05 hodin zeleným autobusem DÚK linky 523 (směr Český Jiřetín) do zastávky Klíny, obecní úřad. Odtud ve 14,30 hodin bude začínat komentovaná procházka po netradiční trase Klíny - Křížatky - Horní Jiřetín. Délka trasy je 9 km, klesání 520 metrů, stoupání 100 metrů. Trasa povede většinou po kvalitních lesních cestách.

Zastávky budou, mimo jiné, u těchto zajímavých míst: původní krušnohorské domy na Klínech, zaniklý kostel na Klínech, prameny starého mosteckého vodovodu, Mostecká přehrada, zajímavosti vesnice Křižatky, pomník sestřelených amerických letců. Návrat z Horního Jiřetína zpět do Litvínova autobusem MHD linky č. 14 (jezdí každou hodinu). Doporučena pevnou obuv, pití a svačina.

Foto: Oblastní muzeum a galerie v Mostě.