e-region.cz - regionální internetový magazín pro volný čas

Jubilejní Beethoven: Hudba a slovo na velkobřezenském zámku

publikováno: 9.6.2019, kategorie: Hudba, autor: Magdalena Jenčíková

Sdílet: facebook twitter google+

Večerem, který spojí hudbu a mluvené slovo, se uzavře putování jubilejního 55. ročníku Hudebního festivalu Ludwiga van Beethovena po Ústeckém kraji. Předposlední festivalový večer se koná na zámku Velké Březno u Ústí nad Labem ve středu 19. června.

Komorní zámecký pořad spojuje klavír, housle a mluvené slovo. Posluchači se mohou těšit na vynikajícího houslistu Bohuslava Matouška, který hraje na housle od svých pěti let. Již ve svých jednadvaceti letech vystoupil poprvé na festivalu Pražské jaro. V roce 1977 přišlo pozvání k japonskému Yomiuri Nippon Symphony Orchestra v Tokiu, kde působil jako koncertní mistr a sólista a pod taktovkou významných světových dirigentů včetně Leonarda Bernsteina. Po návratu z Japonska (1980) se stal primáriem Stamicova kvarteta, v němž působil 15 let. V současnosti se Bohuslav Matoušek věnuje jak dráze sólového a komorního hráče tak i pedagogické činnosti. 

Za zámecký klavír usedle Miroslav Sekera, který se hře na klavír se věnuje od tří let, kdy jeho nevšední talent objevila vynikající pedagožka profesorka Zdena Janžurová. Současně s klavírem započal studium hry na housle, díky čemuž byl vybrán do role malého Mozarta v oskarovém filmu Amadeus režiséra Miloše Formana. Na Pražské konzervatoři se pak rozhodl pouze pro studium hry na klavír. Pravidelně spolupracuje s Českým rozhlasem. Již podruhé vystoupil jako sólista se Symfonickým orchestrem hl . m. Prahy FOK, pravidelně spolupracuje s mezzosopranistkou Dagmar Peckovou.

Večerem bude provázet herec Otakar Brousek, který je členem pražského Divadla ABC. Je jedním z nejvýraznějších pokračovatelů herectví konverzační komedie, tedy žánru, který má na jevišti Divadla ABC silnou tradici. Věnuje se též filmovému herectví, dabingu a moderování televizních pořadů.

Komorní koncert s díly Mozarta, Beethovena, Dvořáka a Smetany se koná na zámku Velké Březno ve středu 19. června od 19,00 hodin. Vstupenky v ceně 160 a snížené 80 Kč budou v prodeji na místě.

Hudební festival Ludwiga van Beethovena má před sebou již jen poslední závěrečný koncert v Teplicích, na nějž vás pozveme zítra. Pokud jste žádný z koncertů ještě nestihli navštívit, zbývá ještě posledních pár dnů a koncertů, než se kapitola 55. ročníku uzavře. Vybrat si můžete v našem Speciálu Jubilejní Beethoven, který opět připravujeme ve spolupráci se Severočeskou filharmonií Teplice.