e-region.cz - regionální internetový magazín pro volný čas

Obnovte trať Most - Freiberg, žádají starostové

publikováno: 9.4.2019, kategorie: Zajímavosti, autor: redakce

Sdílet: facebook twitter google+

Znovu oživit plány na propojení železničních tratí v Krušných horách mezi Českem a Saskem požadují zástupci měst, obcí a institucí na obou stranách hranice. Usnesli se na tom koncem března na společné konferenci zájmových skupin Moldavská a Freiberská dráha.

Projekt na znovupropojení Moldavské a Freiberské dráhy v Krušných horách podporují již desítky obcí, měst a zainteresovaných institucí. "K podpisu memoranda se přihlásila všechna města a obce na trati historické trati Most - Moldava - Freiberg, včetně statutárního města Teplice, které sice leží mimo trasu technické památky, ale je s ní historicky spjato - historickým názvem Moldavské dráhy je Teplický Semmering," informoval předseda Českojiřetínského spolku Petr Fišer. Memorandum, které vyzývá ministerstva dopravy obou zemí, aby se začala propojením tratí zabývat, je hlavním výstupem konference.

Historicky byly totiž obě železniční tratě jedním celkem a propojovaly Most a Freiberg. Od roku 1945 však byl mezinárodní provoz přerušen a dnes na saské straně chybí asi osm kilometrů kolejí. První snahy o znovuspojení se objevily už v devadesátých letech minulého století. V roce 2008 pak české a saské ministerstvo dopravy podepsaly mezivládní deklaraci a Němci vypracovali koncepci propojení. Na dlouhá léta však projekt usnul. "My, starostové obcí podél Moldavské / Freiberské dráhy a další zainteresovaní v regionu na obou stranách česko-německé hranice žádáme příslušné ministry české a saské vlády, aby na tuto původní iniciativu navázali. Jak Česká republika, tak Německo zažívají ekonomickou prosperitu, proto vidíme současnou dobu jako velmi vhodnou pro zajištění financování takovýchto projektů," píše se v memorandu.

V propojené krušnohorské dráze vidí signatáři důležitý prvek jak cestovního ruchu, tak i hospodářství. Aktuálně je, po několikaté přestávce způsobené sesuvem trati, v provozu Moldavská horská dráha z Mostu až do Moldavy v Krušných horách. Celoročně jezdí o víkendech, od 17. června do 30. srpna pak bude jezdit vlak každý den. Jeden víkendový spoj navíc jede až z Ústí nad Labem a Teplic.