reklama Adventní a vánoční Speciál 2022
e-region.cz - regionální internetový magazín pro volný čas

Krušnohorské noviny začaly vycházet před 140 lety

publikováno: 9.3.2020, kategorie: Turistika, autor: redakce

Sdílet: facebook twitter google+

V květnu roku 1880, tedy před 140 lety vyšlo první číslo vlastivědného časopisu Erzgebirgs-Zeitung, který čtenáře seznamoval s krásami a životem v Krušných horách. Před pěti lety se v Česku podařilo vydávání obnovit pod názvem Krušnohorské noviny.

"Od konce 19. století byly hory turisticky navštěvovaným místem a zájem o turismus a vlastivědu dokládá vlastivědný časopis Erzgebirgs-Zeitung," vysvětluje Monika Novotná, vedoucí knihovny Regionálního muzea v Teplicích. Ta si na měsíc březen připravila ve foyeru muzea jako exponát měsíce ukázky knih a časopisů s tématikou Krušnohoří.

Časopis Erzgebirgs-Zeitung pravidelně vycházel až do roku 1943. Jeho vydavatelem byl Svaz krušnohorských spolků Severozápadních Čech, které se začal krátce předtím formovat. Zpočátku vycházel čtvrtletně a od března 1888 zásluhou Reginalda Czermacka měsíčně. V roce 1887 přešla redakce novin na Horský spolek v Teplicích. 

Po dlouhých 72 letech se Krušnohorské noviny dočkaly obnovení, a to zásluhou aktivního Českojiřetínskému spolku – spolek pro oživení Krušnohoří v čele s Petrem Fišerem. Od roku 2015 vycházejí v češtině nyní i v němčině dvakrát ročně.

"Časopis otevíral dveře turistům, poukazoval na krásu horské krajiny, osobitost hor i přilehlého okolí. Badatelům přibližoval témata vlastivědy, etnografie, historie a dalších oborů, které se těšily zájmu, ze kterého se čerpá dodnes a díky obnově časopisu se v této tradici může pokračovat," dodává Monika Novotná.